Zanim Słowo stało się Ciałem

W Betlejem Jezus stał się Bogiem z nami w sposób widzialny.

Tekst zatem prologu nie powstał w jednym czasie i nie jest dziełem jednego autora?

Liczni komentatorzy wskazują, iż prolog nie stanowi zwartej jednostki literackiej. Stąd też podejmują się wskazać w obecnym tekście janowym starożytny tekst, który stał u początku pieśni o Słowie. Zasadnym wydaje się uznanie, iż pierwotnie istniał hymn która miał swój fundament starotestamentalny. Ów przed-Janowy hymn kreślił prawdę o preegzystencji i inkarnacji Słowa, ukazywał Słowo jako osobę oraz proklamował Słowo jako Boga.

W pismach Nowego Testamentu mamy wiele tekstów określanych mianem hymnów[4]. Analizując jednak poszczególne pieśni hymniczne występujące na kartach tychże pism widać, iż wszystkie one przeszły etap kształtowania się, etap skomplikowanych redakcji. Niezwykle trudno jest jednak dokładnie określić w jakim stopniu poszczególne teksty Nowego Testamentu uważane za hymny, są dosłownymi cytatami wcześniejszych utworów, na ile zaś zostały przepracowane przez poszczególnych autorów. Wpływ twórczy autorów pism Nowego Testamentu, kierujących się własnymi zamierzeniami teologicznymi jest niewątpliwy[5]. Tak też wydaje się, iż było również z prologiem Ewangelii wg św. Jana.

Analizując poszczególne wyrażenia prologu, brak jedności w słownictwie i stylu, czy też występujące pojęcia, których brak w Czwartej Ewangelii, mając na względzie również połączenia poszczególnych wersetów, ich treść czy budowę, można wyróżnić fragmenty które z pewnością należały do pierwotnego, przed-Janowego tekstu – hymnu. Poszczególni egzegeci różnią się w sposobie odtwarzania i interpretacji pierwotnego hymnu.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..