Nowy numer 3/2021 Archiwum

Księża mogą spać spokojnie?

Tarnowska policja ujęła młodych i bezrobotnych mieszkańców Podkarpacia, którzy okradali plebanie.

Młodzi, bezrobotni mieszkańcy województwa podkarpackiego stworzyli grupę przestępczą, która dokonywała kradzieży pieniędzy. Na swój cel wybrali sobie parafie, gdzie zamieszkujący w budynkach plebanii księża mieli przetrzymywać gotówkę. Nieprzypadkowo wybrali okres świąt Bożego Narodzenia, licząc na duże pieniądze, które parafianie przekazywali na rzecz wspólnoty. 

Aby utrudnić działania Policji, grupa przemieszczała się na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Często zmieniała samochody, używając pojazdów nienależących do nich. Tarnowscy policjanci dzięki żmudnej pracy szybko wytypowali osoby mogące wchodzić w skład grupy. Systematyczna praca w terenie pozwoliła na stworzenie sytuacji, w której jej członkowie zostali całkowicie zaskoczeni i zatrzymani.

Współpraca zarówno z policjantami województwa podkarpackiego, jak i świętokrzyskiego po raz kolejny przyniosła pozytywne rezultaty. Zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 22-28 lat, których doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Tarnowie, a następnie do Sądu Rejonowego w Tarnowie.

Za dokonane włamania do co najmniej ośmiu plebanii, których dopuścili się w okresie od listopada 2015 roku do stycznia 2016 roku, kradnąc pieniądze na łączną sumę ponad 160 000 złotych, tarnowski sąd zastosował wobec nich areszt na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. Postępowanie aktualnie prowadzi Komenda Miejska Policji w Tarnowie. 

Na terenie diecezji tarnowskiej zostały okradzione plebanie w Lubczy, Swoszowej i Łękawce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama