Diecezjalne radio już nadaje cyfrowo swoje programy na własnym multipleksie.
Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz eksperymentują z cyfrowym nadawaniem swoich programów. – Od 15 stycznia nasze programy nadawane są w nowym systemie cyfrowym DAB+ – mówi ks. Krzysztof Orzeł, wicedyrektor radia.
Pionierem cyfrowego nadawania audycji w Polsce jest I Program Polskiego Radia. Pozostałe wielkie stacje pozostały jak na razie przy systemie analogowym.
– Bierzemy przykład ze św. Maksymiliana, który już przed wojną zorganizował radio i myślał o założeniu stacji telewizyjnej. Święty mówił, że możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieć własnych mediów, to te kościoły będą puste. Nasza diecezja ma wiele kościołów, ale co cieszy, ma też swoje media. Chcemy korzystać z nowych technologii, by jeszcze lepiej głosić Dobrą Nowinę – uzasadnia pomysł cyfrowego nadawania audycji ks. Orzeł.
Eksperyment z nadawaniem cyfrowym został rozpoczęty w związku z przyszłością sposobu przekazywania programów radiowych.
– Na razie nie znamy daty wyłączenia systemu analogowego i przejścia na cyfrowy, jak to się już dokonało z telewizją, ale chcemy być na ten moment przygotowani. Po radiowej Jedynce jesteśmy pierwszą w Polsce prywatną, komercyjną stacją, która działa w systemie DAB+, zalecanym przez Unię Europejską. Coraz więcej będzie pojawiać się odbiorników cyfrowych, m.in. w samochodach. System cyfrowy pozwala lepiej pokryć teren diecezji, nie będzie szumów czy nakładania się fal radiowych, jak to się często zdarza w górzystym terenie naszej diecezji – dodaje ks. Orzeł.
Cyfrowy system DAB+ daje możliwość m.in. stworzenia platformy tematycznych kanałów radia, m.in. RDN Rodzina, RDN Młodzi, RDN Kultura czy RDN Folk, a także streamingu audycji radiowych. Prócz dźwięku będzie możliwe przesyłanie slajdów, krótkich tekstów, a nawet obrazów ruchomych.
Nadajnik cyfrowy RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz jest zlokalizowany w najwyższym punkcie w Polsce, jeśli chodzi o położenie geograficzne. – Stąd mamy łatwość nadawania także poza granice diecezji. Dzięki temu stworzyliśmy multipleks, w skład którego wchodzi pięć stacji radiowych, czyli RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, radio Via z Rzeszowa, radio eM, radio Doxa Opole. Będziemy rozbudowywać ten multipleks, poszerzać liczbę kanałów tematycznych. Na razie nasz nadajnik działa z 1/5 mocy – mówi Henryk Bukowiec odpowiedzialny za stronę techniczną przedsięwzięcia.
Testowanie nadawania cyfrowego będzie trwało na razie rok, na taki bowiem czas radio otrzymało pozwolenie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Ale oczywiście nie chcemy, by nasz eksperyment się zakończył po roku, dlatego już teraz przygotowujemy się do przyszłego nadawania cyfrowego naszych audycji – podkreśla ks. Orzeł.