Nowy numer 3/2021 Archiwum

Odszedł promotor Jana Kiepury

Bogusław Kaczyński przez 28 lat był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Jana Kiepury w Krynicy.

Wieloletni dyrektor Festiwalu zmarł 20 stycznia w Warszawie.

– Kaczyński miał niekwestionowany dorobek, jeśli idzie o formę festiwalu Kiepury – jego wypromowanie, nadanie mu rozmachu europejskiego. Trudno, żeby się taka osoba powtórzyła. Taki czas dla Krynicy i dla innych miejscowości nie powtórzy się – mówił w radiu Kraków były burmistrz Krynicy Jan Golba.

W uznaniu zasług B. Kaczyńskiego dla miasta i uzdrowiska radni Krynicy przyznali mu w 2002 roku tytuł Honorowego Obywatela.

Z festiwalem w Krynicy Bogusław Kaczyński rozstał się w 2012 roku. Na swoim blogu zamieścił powody, które zdecydowały o jego odejściu. Wpis pochodzi z 20 lutego 2013 roku.

"Byłem inicjatorem i założycielem tego festiwalu oraz jego dyrektorem przez 28 lat. Odszedłem dlatego, że nie znalazłem wspólnego języka z nowym burmistrzem Krynicy." – pisał Kaczyński.

A festiwal, którego promotorem był Bogusław Kaczyński?

W ubiegłym roku odbył się już 49 raz. – W trakcie 8 dni odbyło się ponad 30 imprez, w tym 10 koncertów, 4 spektakle teatralne, 8 spotkań Klubu Festiwalowego, 8 Hejnałów Kiepurowskich i 2 projekcje filmowe. Festiwal został zorganizowany przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynica-Zdrój oraz Operę Krakowską. Festiwal przygotowało około 500 osób, w tym przed publicznością na festiwalowej estradzie stanęło w sumie blisko 350 artystów: 50 solistów śpiewaków, 4 orkiestry, dwa balety i Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” z Centrum Kultury w Krynicy oraz Chór Opery Krakowskiej. Na festiwalowych estradach wykonanych zostało w sumie około 260 utworów (nie licząc piosenek i arii w spektaklach), w tym na głównych koncertach wieczornych – 150. W wydarzeniach festiwalowych wzięło udział w sumie ponad 11 tysięcy osób, w tym w głównych koncertach wieczornych ponad 6 tysięcy słuchaczy – informowała po zakończeniu festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

50., jubileuszowy Festiwal im. Jana Kiepury, odbędzie się od 13 do 20 sierpnia 2016 roku. Oczywiście w Krynicy-Zdroju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama