Młodzi z całego świata wykazują duże zainteresowanie spędzeniem Tygodnia Misyjnego w naszej diecezji. Jeszcze nie będą chcieli stąd wyjechać.
Szacuje się, że w diecezji zostanie rozlokowanych ok. 16 tys. ludzi z zagranicy. - Najwięcej zgłosiło się Francuzów - mówi Marta Wideł z Diecezjalnego Biura ŚDM.
Zarejestrowani do tego czasu pielgrzymi przyjadą także z Włoch, Chile, Słowacji, Republiki Środkowoafrykańskiej, Norwegii, Ukrainy, Austrii, Czadu, Niemiec, Czech, Rumunii, Brazylii, Boliwii, z Nebraski w Stanach Zjednoczonych, Indii, Peru, Ekwadoru, a nawet Atlanty.
Najprawdopodobniej na początku marca okręgom zostaną przekazane informacje i przydział, z jakich krajów będą gościć pielgrzymów.
Razem z przydziałem parafie otrzymają także kontakt do opiekuna grupy, która do nich przyjedzie.
W każdej parafii naszej diecezji (oprócz 4 dekanatów: dwóch bocheńskich, brzeskiego i szczepanowskiego) Tydzień Misyjny spędzi ok. 40–50 osób z jednego z wymienionych krajów.
Parafia w Dobryninie ma już zapewniony nocleg dla pielgrzymów. Jak informuje ks. Piotr Dymiński, miejscowy katecheta, a zarazem dyrektor ŚDM na szczeblu parafialnym, zgłosiła się już wystarczająca liczba rodzin.
- Najlepiej, gdyby do nas przyjechała jakaś grupa francuskojęzyczna, ponieważ wielu parafian zna francuski - mówi z kolei tamtejszy proboszcz ks. Andrzeja Jurusik. Młodzież z dobrynińskiej grupy apostolskiej zna język angielski. - Poza tym są słowniki i translatory, damy radę - zapewnia Dorian Augustyn. A Krzysztof Kolis dodaje, że młodzi pomogą rodzinom, które będą przyjmować pielgrzymów.
Ponadto przygotowania na przyjazd pielgrzymów w Dobryninie są już mocno zaawansowane. Młodzi, którzy tam spędzą Tydzień Misyjny, jeszcze nie będą chcieli wyjeżdżać.
Nawet pokazy lotnicze, ratownictwa technicznego, wystawa rękodzielnictwa, trofeów łowieckich, przejażdżka bryczką, orkiestra dęta i suto zastawiony swojski stół czekają na pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży.
W rejonie jest kilkunastu lotników, właścicieli samolotów i dronów, którzy mają w planach zorganizować pokaz na niebie, ponadto dwa koła gospodyń, Stowarzyszenie "Kobiety z pomysłem", Kawalerii Konnej i "Tradycyjna rodzina" oraz trzy oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej i orkiestra dęta.
- Nawet nie zdawałem sobie sprawy z tego, że mamy takie możliwości - przyznaje ks. Piotr Dymiński, miejscowy katecheta, a zarazem dyrektor ŚDM na szczeblu parafialnym.
Więcej o przygotowaniach do ŚDM w Dobryninie będzie można przeczytać w papierowym wydaniu Tarnowskiego Gościa, który ukaże się na niedzielę 14 lutego.