Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przejdź przez Bramę!

Kustosz bazyliki w Szczepanowie, gdzie znajduje się Brama Miłosierdzia, zaprasza pielgrzymów do nawiedzenia świątyni.

8 grudnia 2015 roku w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie została otwarta Brama Miłosierdzia. – W każdą sobotę miesiąca od stycznia do listopada 2016 roku zapraszamy pielgrzymów do przejścia przez Bramę Miłosierdzia. To zaproszenie kieruję szczególnie do pielgrzymów z dekanatu Brzesko, Czchów, Porąbka Uszewska, Radłów, Szczepanów, Uście Solne, Wojnicz i Zakliczyn – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz bazyliki i sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Program sobotniego nabożeństwa dla pielgrzymów jest następujący:

 • 10.00 – Przejście przez Bramę Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania ze spowiedzi św. godz.
 • 10.30 - Koronka do Bożego Miłosierdzia z odczytaniem intencji pielgrzymów
 • 11.00 - Uroczysta Msza Święta z okolicznościowym kazaniem
 • 12.00 - Anioł Pański w intencjach ojca św. Franciszka
 • 12.15 - możliwość zwiedzenia sanktuarium i miejsc związanych ze św. Stanisławem

Swoje specjalne dni pielgrzymkowe będą mieli mieszkańcy z parafii szczepanowskiej i z dekanatu Szczepanów. – Takim dniem będzie trzecia sobota miesiąca od maja do końca października – mówi proboszcz.

21  maja przybędą pielgrzymi z Łęk oraz z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Borzęcinie Górnym i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym.

Na 18 czerwca są zaproszeni mieszkańcy Mokrzysk oraz parafianie ze wspólnoty Najświętszego Serca Pana Jezusa w Morzyskach.

Szczepanów i par. MBNP w Buczu swój dzień pielgrzymkowy będą miały 16 lipca. 20 sierpnia do przejścia przez Bramę Miłosierdzia są zaproszeni mieszkańcy Sterkowca oraz parafianie z Maszkienic.

17 pielgrzymi przybędą z Przyborowa oraz parafii św. Jana Kantego w Przyborowie i Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Rudach – Rysiu.

Ostatnią grupą pielgrzymów będą mieszkańcy z Wojkowic oraz z par. MB Anielskiej w Bielczy. Ich dzień pielgrzymkowy przypadnie 15 października. Program nabożeństwa dla tych grup jest następujący:

 • 16.00 - Przejście przez „Bramę Miłosierdzia”
 • 16.15 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, z krótkim rozważaniem o Miłosierdziu Bożym, możliwość spowiedzi świętej
 • 17.30 - Koronka do Bożego Miłosierdzia z odczytaniem intencji pielgrzymów
 • 18.00 - Msza św. z okolicznościowym kazaniem
 • 19.00 - Modlitwa Jubileuszowa  

Interesującą propozycją będą tak zwane „Wieczory wiary”. – Wieczory będą się odbywać w każdy trzeci czwartek miesiąca, do listopada 2016 roku. Będą to spotkania służące pogłębieniu zażyłości z Jezusem – dodaje ks. Pasiut. Program „Wieczorów wiary” jest następujący:

 • 15.00 - 21.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
 • 15.00  -  21.30  Spowiedź  Święta
 • 15.00  -  Koronka do Miłosierdzia Bożego
 • 18.00  -  Msza Święta z okolicznościową katechezą, nowenna do św. Stanisława BM z odczytaniem próśb pielgrzymów
 • 19.00 -  Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy
 • 21.00  -  Apel Jasnogórski  z rozważaniem
 • 21.30  -  Zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu

W  Roku Miłosierdzia przy bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława utworzono „miejsce spotkań z kapłanem”. – W każdy czwarty czwartek miesiąca w specjalnej  salce,  będzie  można porozmawiać na  tematy wiary i kierownictwa  duchowego – wyjaśnia ks. Pasiut.

W każdy trzeci piątek miesiąca odbędzie się tak zwany „Dziedziniec Poszukujących”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00.

– Wielu  ludzi szuka dziś odpowiedzi na nurtujące  ich pytania, dotyczące poszukiwań Boga oraz innych problemów życiowych. W poszczególnych miesiącach będzie możliwość spotkania z ekspertami i wyjaśnienia tych zagadnień. I tak w marcu z prawnikiem, sędzią Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. W kwietniu z  duszpasterzem  trzeźwości, w maju z egzorcystą, w czerwcu z psychologiem, w lipcu z duszpasterzem, kierownikiem duchowym, w sierpniu z prawnikiem świeckim, we wrześniu z  psychologiem, w październiku z lekarzami z Poradni Rodzinnej i w listopadzie z egzorcystą – wylicza kustosz.

W sanktuarium powstała też „Skrzynka Pytań”. Odpowiedzi na pytania będą publicznie udzielane podczas comiesięcznej katechezy w każdy czwarty czwartek miesiąca. – Będą to  tak zwane „Wieczorne dialogi u św. Stanisława” – mówi ks. Pasiut.

W bazylice ponadto trwa codzienny dyżur w konfesjonale. W tygodniu od 6.00 - 7.00 oraz  od  17.00 - 19.00. W niedziele i święta od 6.00  do 12.00 oraz 15.00  do 17.00, a w wakacje także od 19.00 do 20.00. Codziennie o 6.00 i 17.30 odmawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama