21 lutego w Pogórskiej Woli, Szynwałdzie i Skrzyszowie odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.
Akcje są organizowane dla Michała Okrzesy, mieszkańca Pogórskiej Woli. Pod koniec 2015 roku zachorował na ostrą białaczkę szpikową.
– To był straszny cios dla niego i jego żony Kasi. Michał pracował jako kierowca. Był też strażakiem ochotnikiem, zawsze gotowym do pomocy. Jego pasją są sporty motorowe – mówią o Michale organizatorzy akcji z fundacji DKMS Polska.
Teraz jedynym ratunkiem, żeby Michał powrócił do zdrowia i swojej rodziny jest przeszczep szpiku bądź komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.
– Szansą na znalezienie dawcy dla Michała i innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia – dodają organizatorzy.
– Niestety część ludzi nadal wierzy w mity, że oddanie szpiku boli i wiąże się z jakimś zagrożeniem dla ich zdrowia. Dlatego najważniejsze jest uświadomienie ludziom, jak wygląda moja choroba i jak każdy potencjalny dawca jest ważny dla mnie i innych pacjentów – mówi Michał.
Kto może zostać dawcą? – Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka lub 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL – informują organizatorzy akcji.
O szczegółach akcji czytaj na następnej stronie.