Nowy numer 47/2020 Archiwum

Śmigłowce z Mielca dla polskiego wojska?

Obecny rząd chce, aby podpisanie kontraktu wartego ok. 13,3 mld zł odbyło się także z korzyścią dla polskiego przemysłu.

Przypomnijmy, wiosną ubiegłego roku MON, kierowane wówczas przez Tomasza Siemoniaka (PO), w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców dla polskiego wojska zakwalifikowało do końcowego etapu śmigłowiec H225M (dawniej EC725) Caracal produkcji francuskiej firmy Airbus Helicopters. Odrzucono oferty PZL Mielec i PZL Świdnik.

Już wtedy w rządzie zawrzało, decyzji sprzeciwiał się m.in. PiS. Po przegranym przetargu dla wojska w PZL Mielec zwolniono kilkaset osób.

Jak informuje rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz, ostateczne decyzje dotyczące przetargu na Caracale jeszcze nie zapadły. - Negocjacje offsetowe w Ministerstwie Rozwoju, od których uzależniony jest los przetargu, jeszcze się nie zakończyły, nie możemy więc w tej chwili informować o naszych planach - czytamy w odpowiedzi rzecznika na pojawiające się w krajowych mediach informacje dotyczące wycofania się polskiego rządu z planów kupna 50 śmigłowców Caracal dla wojska.

Jednak jak informuje przy tym rzecznik, obecne kierownictwo MON od początku podkreśla, że inwestycje w sprzęt i uzbrojenie dla wojska muszą odbywać się nie tylko z korzyścią dla wojska, ale także w interesie polskiego przemysłu i polskich zakładów produkcyjnych. Ta sama idea dotyczy przetargu na śmigłowce wielozadaniowe.

- Podczas swojej ostatniej wizyty we Francji minister Antoni Macierewicz rozmawiał z MO Francji m.in. również o tym przetargu, decyzje jednak jeszcze nie zapadły. Mamy nadzieję, że sprawa przetargu na śmigłowce wielozadaniowe zostanie rozstrzygnięta w ciągu najbliższych dni - pisze Bartłomiej Misiewicz.

Mieleckie zakłady lotnicze są największym w Polsce producentem statków powietrznych i choć te informacje dają wielkie nadzieje mieleckim zakładom, to jednak Ministerstwo Obrony Narodowej nie potwierdza na razie doniesień prasowych o rozpoczętych już rozmowach z Lockheed Martin, właścicielem PZL Mielec, o dostawie dla polskiej armii śmigłowców Black Hawk, które są tutaj produkowane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama