Nowy numer 48/2020 Archiwum

Markowe świadectwo o Jezusie

Słowa: "Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego" (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus.

Słowa: „Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego” (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus. Jego tekst jest świadectwem kogoś, kto dobrze poznał Mistrza z Nazaretu. Jest bardzo prawdopodobne – jak stwierdza Papiasz, biskup Hierapolis (około r. 130) – jest to utrwalone przez ewangelistę świadectwo apostoła Piotra.[1]

Zacytowany wstęp do Ewangelii świadczy, że ewangelista zamierza ukazać Jezusa jako człowieka, następnie jako Mesjasza a wreszcie jako Syna Bożego.

a) Jezus – Człowiek

Św. Marek utrwalił ludzkie rysy Mistrza z Nazaretu. W sposób niezwykle śmiały i dla później żyjących wręcz trudny do pojęcia pisze o Jego ludzkich uczuciach. Mistrz odczuwa litość, gdy widzi klęczącego trędowatego (Mk 1,41). Rodzi się w Nim gniew i rozgoryczenie, gdy spotyka się z zatwardziałością (Mk 3,5) oraz zdziwienie z powodu niedowiarstwa (Mk 6,6) lub oburzenie w stosunku do apostołów, którzy nie chcą dopuścić do Niego dzieci (Mk 10,14).

Ewangelista zaznacza, że krewni Mistrza z Nazaretu szczerze się niepokoją stanem Jego zdrowia: „Wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów»” (Mk 3,21). A na innym miejscu stwierdza: „I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu. [...] Dziwił się też ich niedowiarstwu” (Mk 6,5-6). Albo pisze, że Jezus stawiał pytanie, aby się dowiedzieć, o czym rozmawiali apostołowie (Mk 9,16.33). Nie bierze zaś pod uwagę tego, że takie zdania mogą wzbudzić wątpliwość co do bóstwa Mistrza.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Co oznacza imię Łazarz?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl
lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor