Nowy numer 17/2024 Archiwum

Markowe świadectwo o Jezusie

Słowa: "Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego" (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus.

Jezus postępuje tak jak egzorcyści. Wzdycha zanim uzdrowi głuchoniemego (Mk 7,34). Wkłada palce w uszy chorego i śliną namaszcza jego język (Mk 7,33). Niepokój wywołuje poszukiwanie owoców, chociaż „nie był to czas na figi” oraz przekleństwo rzucone na drzewo (Mk 11,13-14).

Św. Marek wkłada w usta Jezusa następujące zdanie na temat końca świata: „Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec” (Mk 13,32), a na krzyżu w chwili śmierci zagadkowy okrzyk: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mk 15,34). Te wypowiedzi zdają się podważać Jego jedność z Ojcem i tym samym Jego bóstwo.

Ponadto ewangelista stwierdza, że Jezus był Nazarejczykiem (Mk 1,24; 14,67), cieślą, synem Maryi (Mk 6,3), uchodził za rabbiego (4 razy), uczonego w Piśmie (12 razy) czy proroka (Mk 6,15; 8,28).

Człowieczeństwo Mistrza z Nazaretu jest nakreślone tak mocno, że jeżeli zacytuje się tylko wyżej wspomniane teksty, to trudno mówić o Jego bóstwie i o jedności Jego woli z wolą Ojca. Nasuwa się raczej wniosek, że Jezus-cieśla (Mk 6,3) jest tylko człowiekiem, tyle że wyposażonym w jakieś szczególne Boskie przymioty.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl