Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Markowe świadectwo o Jezusie

Słowa: "Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego" (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus.

Mesjańskie oczekiwania osiągnęły najwyższy punkt za czasów Jezusa. Zasadniczo miały zawsze polityczne i narodowe zabarwienie, chociaż częściowo wysublimowane. Wierzono bowiem, że Mesjasz ma uwolnić i oczyścić swój naród od grzechu (Ps 17). W każdym razie tytuł Mesjasz był niewyraźny i wieloznaczny. Różne grupy i partie: faryzeusze, saduceusze, esseńczycy, apokaliptycy, kapłani, politycy, zeloci oczekiwali bardzo różnego Mesjasza. Jego rolę pojmowano w różny sposób, lecz zawsze była związana ze szczególnym powołaniem i przeznaczeniem Izraela jako ludu Bożego.

Autorzy Nowego Testamentu (Mk 1,1; por. Mt 1,1; J 20,31) utrzymują, że oczekiwanie spełniło się i dlatego z całkowitą pewnością przyznają Jezusowi tytuł Mesjasza (Chrystusa).

Tytuł Chrystus-Mesjasz jest rzadki u św. Marka, ale występuje w decydujących chwilach życia Jezusa. Uważał on, że pełna realizacja mesjańskiej misji Jezusa objawi się w paruzji i uwielbieniu. Jednak już w ziemskiej działalności Mistrza z Nazaretu widział antycypację chwały niebieskiej i triumfu końcowego. Jezus, rozwijając ziemską działalność, jest heroldem i realizatorem przyszłego królestwa. Od samego początku jest świadomy, że został posłany przez Ojca jako Mesjasz (Mk 1,38). Już w czasie chrztu w Jordanie i kuszenia występuje w pełni mesjańskiej godności.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl