Nowy numer 17/2024 Archiwum

Markowe świadectwo o Jezusie

Słowa: "Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego" (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus.

W Ewangelii św. Marka tytuł Mesjasz nie pojawia się w ustach Mistrza z Nazaretu, ale gdy inni nazywali Go w ten sposób, nie sprzeciwiał się temu, lecz nakazywał milczenie lub też od razu wyjaśniał, jak dalece prawdziwy sens tej godności przewyższa ówczesne oczekiwania mesjańskie. Czy więc uważał, że przysługuje Mu tytuł Mesjasza? A może lepiej będzie postawić inne pytanie. Zamiast pytać: Czy Jezus podawał się za Mesjasza? zapytajmy: Jakiego rodzaju Mesjaszem zamierzał być? Nie chciał być takim Mesjaszem, jakiego powszechnie oczekiwano. Kim więc chciał być? Szukając odpowiedzi na to pytanie, trzeba zwrócić uwagę na pewne szczegóły w Ewangelii św. Marka. Opętani rozpoznawali w Mistrzu z Nazaretu wysłańca Boga (Mk 1,23-24.34; 3,11); Jezus nakazywał im jednak milczeć, podobnie jak tym, wobec których dokonał cudów (Mk 1,34.44; 3,12; 5,43; 7,36). Ponadto ukrywał swe orędzie w tajemniczych przypowieściach (Mk 6,52). Nic więc dziwnego, że nawet uczniowie nie rozumieli Mistrza (Mk 6,52; 8,17.21). Wyznanie św. Piotra było momentem zwrotnym. Piotr oświadczył: „Ty jesteś Mesjasz” (Mk 8,29). Jezus nie zaprzeczył. Wiara Piotra była niedoskonała, ale autentyczna i dlatego Jezus zaakceptował wypowiedź Szymona, ale natychmiast polecił Dwunastu, aby nie mówili, że jest Mesjaszem (Mk 8,30). Tytuł ten mógł być bowiem rozumiany w perspektywie ziemskiej. Jednak od tego momentu Jezus podjął trud oczyszczania oczekiwań mesjańskich, które były rozpowszechnione wśród Jego uczniów. Dał do zrozumienia, że będąc Mesjaszem, realizuje także posłannictwo cierpiącego Sługi Pańskiego. Wejdzie do chwały przez ofiarę życia (Mk 8,31). Uczniowie byli zaskoczeni. Piotr był zgorszony i uznał, że ma obowiązek skorygowania wyobrażeń Mistrza. Św. Marek pisze ogólnie: „Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać” (Mk 8,32). Jezus odpowiedział na to słowami niezwykle u Niego ostrymi: „Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku” (Mk 8,33). Spoza tej gwałtownej wymiany zdań przebija głęboka różnica poglądów. Dla Piotra mówienie o cierpieniu i odrzuceniu było niezgodne z oczekiwaniami mesjańskimi i większość Żydów od razu by się z apostołem zgodziła. Mesjasz miał być zdobywcą, a nie kimś, kto cierpi; miał być owacyjnie witany jako król Izraela, a nie odrzucony.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl