Nowy numer 20/2024 Archiwum

Markowe świadectwo o Jezusie

Słowa: "Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego" (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus.

Jezus miał świadomość, że jako Mesjasz musi przejść przez śmierć. Dlatego przypominał słuchaczom, że powinni pamiętać, iż Stary Testament zna jeszcze postać, której przypadnie właśnie rola niewinnie cierpiącego. Postać ta pojawia się zwłaszcza w niektórych miejscach Księgi Izajasza jako Sługa Pański (najważniejszy jest tekst poetycki: Iz 52,13-53,12). Mówiąc w skrócie, jest to ktoś, kto otrzyma i zaakceptuje wezwanie Boga, i z ciałem i duszą odda się Jego służbie, dając świadectwo prawdzie Bożej, znosząc wiele cierpień i w końcu poświęcając życie dla dobra innych. Jego życie zostanie złożone jako ofiara za grzechy i „poniesie grzechy wielu” (Iz 53,12). Jezus odwoływał się do tych tekstów i mówił: „Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu” (Mk 10,45). Zadaniem Sługi ma być „nawrócenie do Boga Jakuba i zgromadzenie Mu Izraela” (Iz 49,5; por. Mt 15,24). Zasada ta jest kluczem do wyjaśnienia znacznej części działalności Mistrza z Nazaretu. To tłumaczy wielką wagę, jaką Jezus przywiązywał do oddziaływania na celników i grzeszników, w których widział zaginione owce. Jeżeli w tym świetle wrócimy do wypowiedzi skierowanej do Piotra, to możemy ją sparafrazować w następujący sposób: „Twój «Mesjasz» jest zdobywcą; zaś Boży «Mesjasz» jest «Sługą»”.

W Niedzielę Palmową Jezus zupełnie świadomie pozwolił obwołać się Synem Dawida. Tłum towarzyszący Mu na drodze z Betfage wołał: „Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego, Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!” (Mk 11,9-10). Mistrz z Nazaretu jest tym, który przychodzi, zgodnie z zapowiedziami proroków (Za 14,5; Ml 3,1). Sam chciał spowodować spełnienie się przepowiedni proroka Zachariasza (Za 9,9), wjeżdżając do miasta jako Król Pokoju. Ujawnił niemal w pełni mesjańskie królowanie, a zarazem ukazał zupełnie jego apolityczny charakter. Ewangelista jest przekonany, że Jezus zrealizował zapowiedzi Starego Testamentu na temat przyszłego króla z rodu Dawida, ale jest świadom, że nie chodzi w tym wypadku tylko o politycznego władcę ziemskiego, jak oczekiwał judaizm.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl