Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Markowe świadectwo o Jezusie

Słowa: "Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego" (Mk 1,1) świadczą, że św. Marek stara się ukazać, kim jest Jezus.

b) Mesjasz

Naród izraelski marzył o pomyślności i zbawieniu. Pierwotnie jednak spodziewano się, że sam Bóg zrealizuje te oczekiwania. Oczekiwano tzw. dnia Pańskiego (Jahwe). Będzie to równocześnie dzień sądu nad narodami (Iz 2,9-22), ale i nad Izraelem (Am 5,18-20). Przyniesie jednak także zbawienie przynajmniej reszcie Izraela. Odtąd Bóg stanie się na zawsze i wiecznie królem. Według późniejszych poglądów, Bóg będzie kiedyś panował nad całym światem z tronu w Jerozolimie (Iz 24,23; Za 14,9.16; Ab 21).

Z czasem pojawia się inna postać, mająca przynieść zbawienie. W oczekiwaniach nawiązuje się do króla Dawida. Będzie to ktoś z rodu tego wielkiego króla. Nadzieja opiera się na obietnicy z Drugiej Księgi Samuela: „On zbuduje dom imieniu memu, a Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki. Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem” (2 Sm 7,13-14). Bóg przyjmie potomka Dawida za swego syna. Naród izraelski zaczął oczekiwać eschatologicznego władcy, który wznowi dawne królestwo (Iz 11,1; Mi 5,2-4). Będzie to idealny władca, który pod koniec czasów zamknie długi szereg królów i utrwali królestwo Boże na ziemi.

W oparciu o ten tekst pogłębiano obraz eschatologicznego króla. Spodziewano się, że zwycięży nieprzyjaciół ludu Bożego i zaprowadzi królestwo pokoju i sprawiedliwości. Będzie obdarzony nadzwyczajnymi darami i przymiotami, a Jego panowanie będzie miało charakter duchowy i powszechny.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl