Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł ks. prał. Stanisław Fiołek

Zmarł ks. prał. Stanisław Fiołek, emerytowany długoletni proboszcz w par. św. Jadwigi w Dębicy.

W wieku 83 lat zmarł ks. prał. Stanisław Fiołek, emerytowany długoletni proboszcz w par. św. Jadwigi w Dębicy.

Ks. Fiołek urodził się 7 maja 1933 roku w Wyżycach. Pochodził z parafii Mikluszowice. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali 24 czerwca 1956 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Mielec – św. Mateusza, Krynica – Zdrój – Wniebowzięcia NMP i Dębica – św. Jadwigi. W latach 1973 – 1974 pełnił urząd proboszcza parafii Bobowa, a w latach 1974 – 2003 urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy. Po rezygnacji z urzędu proboszcza w 2003 roku pozostał w parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy w charakterze rezydenta.

Ponadto był notariuszem dekanatu Bobowa, wicedziekanem dekanatu Dębica, dziekanem dekanatu Dębica, po reorganizacji dekanatów dziekanem dekanatu Dębica – Wschód, dekanalnym duszpasterzem nauczycieli i wychowawców w dekanacie Dębica – Wschód, członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Kolegium Konsultorów Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, Diecezjalnej Komisji do spraw Personalnych, Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej, Zarządu Fundacji „Securitas”, delegatem Biskupa Diecezjalnego do spraw gospodarczych Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, rejonowym ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.

Od 1980 roku był Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Tarnowie, a od 1995 roku Kanonikiem Gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. W 1985 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W 2007 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Dębicy otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Dębicy”.

W wywiadzie dla „Gościa Tarnowskiego” w 2002 roku powiedział: „Pracę w Dębicy traktuję jako ogromny Boży dar. To przecież dwie trzecie mojego kapłaństwa, połowa lat mojego życia. Pokochałem tę parafię i tę świątynię, która jest mi niezwykle droga. A że wymaga ona ciągłej troski? Przez to staje się dla mnie jeszcze droższa! Dzisiaj, kiedy zbliżam się powoli do emerytury, muszę powiedzieć, że Miłosierny Bóg w ciągu tych 34 lat w Dębicy obdarzył mnie wielkimi darami. Jednym z nich są moi parafianie – dobrzy, ofiarni, życzliwi. Zawsze mogłem na nich liczyć. To dzięki nim – mocno przywiązanym do wiary i swojego kościoła – mogłem tak wiele w parafii zrobić i to zarówno na płaszczyźnie materialnej jak i duchowej. Dzisiaj wspólnie radujemy się, że nasza świątynia wyróżnia się swoim pięknem i jest miejscem, gdzie rozwija się życie religijne i modlitewne. Jego owocem są liczne powołania do stanu duchownego. Mam więc za co Panu Bogu dziękować...„

Wprowadzenie ciała śp. ks. prał. Stanisława Fiołka do kościoła parafialnego parafii pw. wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy odbędzie się w niedzielę 21 lutego o godz. 17.00. Msza św. pogrzebowa w kościele św. Jadwigi w Dębicy w  poniedziałek 22 lutego o godz. 15.00, po której ciało zmarłego zostanie złożone na starym cmentarzu parafialnym w Dębicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama