GN 48/2020 Archiwum

Patron oficjalny

Już wkrótce Stary Sącz dołączy do miast, które mają swych opiekunów przed Bogiem - jak to określa Kongregacja ds. Świętych.

Św. Kinga zostanie oficjalną patronką Starego Sącza, miasta, które zostało jej podarowane przez Bolesława Wstydliwego i gdzie założyła pierwszy w Polsce klasztor sióstr klarysek.

Choć większość swojego życia spędziła w Korczynie nad Wisłą, to jednak jej postać jest wiązana właśnie ze Starym Sączem, gdzie była siostrą zakonną, została pochowana i gdzie również dokonała się jej kanonizacja.

Prośbę o ustanowienie św. Kingi patronką Starego Sącza złożyła rada miejska na ręce bp. Andrzeja Jeża, który przekazał ją do watykańskiej Kongregacji ds. Świętych. Ma ona przywilej, na mocy władzy udzielonej jej przez papieża, ustanawiania patronów dla miast, wspólnot czy grup społecznych.

Odpowiedni dekret w sprawie Starego Sącza już trafił do biskupa tarnowskiego. Uroczyste ogłoszenie św. Kingi patronką miasta odbędzie się 19 czerwca, podczas Diecezjalnego Święta Rodziny. Z okazji ogłoszenia patronatu nad miastem zostanie wykonane oratorium o św. Kindze.

O patronkę stara się też Nowy Sącz. Tradycyjnie za opiekunkę miasta jest uważana św. Małgorzata, która jest również patronką najstarszej parafii w mieście, kościoła farnego – bazyliki mniejszej.

Okazało się jednak, że w dokumentach parafialnych nie ma żadnego śladu na temat oficjalnego uznania przez odpowiednią władzę kościelną patronatu św. Małgorzaty nad miastem.

Rajcy postanowili zadziałać w tej sprawie i już skierowali odpowiednią prośbę do biskupa tarnowskiego. Być może i Nowy Sącz będzie wkrótce się cieszył oficjalnym uznaniem św. Małgorzaty za swoją patronkę.

Dotychczas papieski dekret w sprawie patrona otrzymało Brzesko – opiekunek miasta jest św. Jakub, Dębica – opiekunką miasta jest św. Jadwiga Śląska, Mielec – opiekunką miasta jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, Bobowa – patronką jest św. Zofia.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama