W Krynicy Zdrój odbyło się drugie szkolenie kandydatów do powstałego przy parafii zdrojowej oddziału Malta Służba Medyczna
W szkoleniu, które odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy Zdroju wzięło udział 67 młodych osób z całego krynickiego okręgu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, czyli z dekanatu krynickiego, grybowskiego i ropskiego. Parę tygodni wczesniej podobne szkolenie przeszła pierwsza grupa ponad 30 kandydatów, głównie z Krynicy.
- Po tym wstępnym kursie i zdanym egzaminie mogą być przyjęci do naszego oddziału Malta Służba Medyczna. Założyliśmy go, bo w młodych ludziach jest wielka chęć pomagania drugiemu człowiekowi. Młodzież uczy się elementarnych zasad udzielania pomocy, ale przy tym wrażliwości, odwagi, otwierają się na drugiego człowieka. Dla mnie, jako księdza, kapitalne znaczenie ma to, że to jest możliwość oddziaływania na tych, których niekoniecznie muszę spotkać w kościele - mówi ks. Andrzej Faron, szef krynickiego oddziału Malty. Sam przyznaje, że pierwsza pomoc jest jedną z jego pasji, zainteresowań. Przeszedł specjalistyczne szkolenie KPP, czyli Kwalifikowana Pierwsza Pomoc i zdał egzamin państwowy. Zadbał także o to, że krynicka Malta już ma własną karetkę.
Ks. Andrzej Faron z wolontariuszami Grzegorz Brożek /Foto Gość - Z setki młodych, którzy byli na szkoleniach do grup parafialnych należy mniejszość, może 30 osób - mówi Kasia Homa, dekanalna animatorka ŚDM. Sama zdecydowała się włączyć w pracę w Malcie, bo czuje potrzebę pomagania. - Chciałam nie tylko przy kościele działać, ale też chcę pomagać ludziom innym i w innych miejscach. Malta działa jednak pod hasłem „Obrona wiary i pomoc potrzebującym”, więc oba pola się łączą ze sobą - tłumaczy Kasia.
W związku z zaangażowaniem Malty Służby Medycznej w zabezpieczenie medyczne spotkania papieża Franciszka z młodzieżą w Krakowie, w czasie Światowych Dni Młodzieży, wielu z tych, którzy wzięli udział w szkoleniach i zapisało się do Malty, będzie miało szansę wyjechać i być oraz służyć w Krakowie przez cały tydzień nie wydając ani jednej złotówki.