Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nie sprzedawajcie polskiej ziemi

„Tyle Polski, ile ziemi w rękach Polaków” – mówią dzisiaj uczestnicy strajków rolników z 1981/1982 roku.


28 lutego w Tuchowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 35. rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w tuchowskim sanktuarium w intencji ojczyzny, rolników i mieszkańców polskiej wsi, której przewodniczył bp Władysław Bobowski. W koncelebrze uczestniczył także ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Polski Andrzeja Dudy. 


Do podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich najpierw w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie, a następnego dnia, 20 lutego, w Ustrzykach Dolnych doprowadziła nieugięta postawa rolników. Wywalczyli wówczas m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności. 
I dziś rolnicy upominają się o polską własność. W rezolucji skierowanej do premier Beaty Szydło wyrażają „niepokój wobec braku ustawowych rozwiązań dotyczących wyprzedaży polskiej ziemi i bogactw naturalnych cudzoziemcom, co narusza suwerenność narodu” – czytamy.
Uroczystości rocznicowe Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich od 20 lat organizowane są w Tuchowie. 6 lat temu brał w nich udział prezydent Lech Kaczyński. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, znajdującą się na dziedzińcu klasztoru oo. redemptorystów. Dziewięcioro rolników otrzymało medal ministerialny „Zasłużony dla rolnictwa”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma