Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ponad 1,5 miliona złotych!

Tyle na misje ofiarowali tarnowscy diecezjanie dzięki Kolędnikom Misyjnym.

Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie podsumował tegoroczną akcję Kolędników Misyjnych w diecezji tarnowskiej.

Grupy kolędnicze odwiedzając tysiące domów i mieszkań w prawie wszystkich parafiach zebrały 1 mln 591 tys. 815 zł. To największa suma w historii przedsięwzięcia.

– Dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu. My tylko odpowiadamy na to, co On nam proponuje przez swoich misjonarzy, którzy z bliska widzą biedę ludzką i zwracają się o pomoc. Dzieciom gratulujemy, że podejmują wysiłek kolędowania i chcą przekazywać zebrane ofiary dla potrzebujących rówieśników z dalekich krajów – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W kolędzie uczestniczyło ponad dwadzieścia jeden tysięcy dzieci, które tworzyły w sumie ponad trzy tysiące sześćset grup. Kolędnicy odwiedzili ok. sto czterdzieści dwa tysiące domów i mieszkań.

Podczas ostatniej Kolędy Misyjnej dzieci wsparły zebranymi ofiarami projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich pośród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Jamajki, Burkina Faso, Brazylii oraz Madagaskaru w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Dzięki ofiarom zebranym przez kolędników przed laty powstał szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Co roku dzieci z diecezji tarnowskiej pomagają w jego prowadzeniu. Dyrektor szpitala Izabela Cywa poprosiła teraz o pomoc m.in. w zakupie lekarstw i dożywianiu dzieci. Także kolejny raz tarnowska misjonarka Ewa Gawin zwróciła się o pomoc w wyposażeniu szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. Ponadto misjonarze mają w planie wykonanie odwiertów studni głębinowych, budowę sal katechetycznych oraz wyposażenie szkół i przedszkoli.

„Cristo Causai Raicu” – takie było hasło kolędy w tym roku, co oznacza „Oddali życie dla Chrystusa”. Nawiązuje ono do męczeństwa polskich franciszkanów – bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka. Byli oni patronami Kolędy Misyjnej w diecezji tarnowskiej.

Diecezjalne spotkanie Kolędników Misyjnych w tym roku odbyło się w parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu. Zobacz, jak wspólnie świętowano zakończenie kolędy misyjnej!

Dzieci się nie wstydzą

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama