300 wolontariuszy z dekanatu limanowskiego zadeklarowało swą pomoc podczas ŚDM. Poznali dokładny plan Tygodnia Misyjnego oraz chilijskie zwyczaje.
5 marca 300 młodych ludzi z dekanatu limanowskiego podpisało umowy wolontariackie, deklarując tym samym chęć pomocy podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży.
Agata Wrona z Sowlin już od dawna angażuje się w różne akcje organizowane w jej parafii. Kiedy dowiedziała się o wolontariacie podczas ŚDM, nie zastanawiała się ani chwili. - To okazja, by dać z siebie więcej, poznać wielu nowych ludzi i miejsca. Pogłębić swoją wiarę - zaznacza.
Młodzi nawzajem zachęcają się do zaangażowania w ŚDM. - Mnie już udało się przekonać 2 osoby - mówi Łukasz Wojtas z Limanowej.
Karolinę Halat namówiła koleżanka, która nie chciała przyjść na spotkanie sama. - Wtedy nie wiedziałam, że wolontariat tak zmieni moje życie - zdradza. - Nauczyłam się inaczej postrzegać świat. Teraz potrafię docenić i dziękować Bogu za to, co mam. Zyskałam także wielu nowych znajomych i kilkoro wspaniałych przyjaciół. Cały wolontariat jest jak jedna wielka rodzina, na którą zawsze można liczyć - dodaje.
- Kiedy dowiedziałem się o ŚDM w Krakowie, poczułem się bardzo zmobilizowany do działania. Ta ilość ludzi, która się gromadzi... To jest niesamowite - zauważa z kolei Janek Wilk.
Młodzi z dekanatu limanowskiego podpisali umowy wolontariackie
arch. ŚDM Limanowa
Młodzi wolontariusze bardzo oddani są sprawie. - Oddaję całego siebie, tu nie da się udzielać połowicznie, ale całym sercem, całą duszą być dla innych. Wszystko w zgodzie z Jezusem - mówi Dawid Mąka.
Z takim podejściem można naprawdę wiele zdziałać. A jest co robić. Alicja Majda, animatorka okręgowa ds. logistyki, przedstawiła uczestnikom dokładny plan Tygodnia Misyjnego wraz z atrakcjami, które zostaną zorganizowane w ramach współpracy z samorządami lokalnymi - Urzędem Miasta Limanowa oraz Starostwem Powiatowym w Limanowej.
- Między innymi w dniu turystycznym zorganizowanych zostanie kilkanaście tras widokowych, a na zakończenie dnia odbędzie się w Limanowej uroczyste przywitanie pielgrzymów przez samorządy lokalne oraz koncert zespołu Play&Pray, na którym spodziewamy się ponad 2000 osób z całego okręgu - mówi Ala Majda.
Wszystko wskazuje na to, że w Limanowej podczas Tygodnia Misyjnego zagoszczą Chilijczycy. Postarał się o to jeden z tamtejszych biskupów. Dlatego też na spotkanie z wolontariuszami zaproszono Chilijczyka mieszkającego w Chełmcu Felipe Vidal Serrono wraz z żoną Sabiną Vidal-Pietruszką.
Felipe Vidal Serrono, Chilijczyk mieszkający w Chełmcu, opowiedział młodym o kraju, z którego pochodzi. Z prawej: ks. Marcin Baran, okręgowy koordynator ŚDM
arch. ŚDM Limanowa
- Dzięki nim nawiązaliśmy bliższy kontakt z grupą młodzieży z Chile, która się do nas wybiera i śledzi nasze przygotowania do ŚDM. Małżeństwo opowiedziało nam także o tym kraju, tamtejszej kulturze i tradycjach - informuje Ala Majda.
Od kwietnia młodzi wolontariusze z okręgu limanowskiego będą się uczyć hiszpańskiego. Nie dla wszystkich będzie to pierwszy kontakt z tym językiem. - W miarę znam język hiszpański i chciałbym pomóc w parafii porozumieć się pielgrzymom z naszymi mieszkańcami - deklaruje limanowski wolontariusz Wojciech Kołodziej.
Kolejne spotkania wolontariuszy w tym okręgu planowane są od kwietnia do lipca. Będą one oparte o naukę praktycznych umiejętności związanych z Tygodniem Misyjnym w danych sekcjach wolontariackich. Zanim jednak kolejne szkolenia, młodzi już 19 marca spotkają się w Limanowej, aby głosić mieszkańcom Miłosierdzie Boże w ramach spotkania „Synaj”.