Przesłanie ewangelisty o Jezusie Chrystusie można zrozumieć w świetle jego nauki o Kościele.
Jezus Panem
Jezus oddziaływał na uczniów w czasie, gdy z Nim przebywali. Wprawiał ich w zdumienie. Było to jednak niczym w porównaniu z przemianą, jaka dokonała się w nich dzięki Jego obecności wśród nich po zmartwychwstaniu. Zmartwychwstanie wytworzyło zupełnie odmienną sytuację. Po tym fakcie uczniowie zaczęli naprawdę rozumieć, kim Jezus rzeczywiście jest. Zaczęli pojmować, jakie znaczenie miała Jego osoba, Jego życie i nauka.
Pierwotny Kościół, chcąc podkreślić wyjątkową godność Mistrza z Nazaretu, zaczął posługiwać się określeniem Pan. Ten tytuł stał się zaszczytnym określeniem, stosowanym w Kościele od początku aż do dnia dzisiejszego. W liturgii Kościół kieruje wszystkie modlitwy do Boga Ojca przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Jak świadczą wczesnochrześcijańskie wyznania wiary, cytowane przez św. Pawła, tytuł Pan był przyznawany Jezusowi od samego początku. Wyznawano: „Jezus jest Panem” (Rz 10,9). Określenie to wyraża tajemnicę Chrystusa, Syna Człowieczego i Syna Bożego. Przypatrzmy mu się bliżej.
Tytuł Pan występuje około 350 razy w Nowym Testamencie. Po określeniu Chrystus zajmuje co do częstotliwości drugie miejsce. Jeżeli pragniemy wyjaśnić ten tytuł, który przypisywano Chrystusowi, musimy odwołać się do tradycji Starego Testamentu oraz judaizmu.