Nowy numer 48/2020 Archiwum

Weź swój krzyż i idź

18 marca wyruszą w drogę kolejni uczestnicy EDK na terenie diecezji tarnowskiej. To ostatni dzwonek, by się zapisać.

W tym roku po raz pierwszy EDK wyruszy ze Szczepanowa. - To jest wielki przywilej, że możemy przejść od matecznika św. Stanisława do kościoła bł. Karoliny w Zabawie - mówi Mateusz Koczwara, inicjator trasy. - W tym sensie trasa jest wyjątkowa na skalę Polski, bo "spina" ze sobą miejsca urodzenia tych dwóch wielkich postaci Kościoła - dodaje.

Mateusz był zaangażowany przez kilka lat w pracę w sztabie EDK w Krakowie przy realizacji ogólnopolskiego projektu. EDK przeszedł kilkanaście razy.

- To jest rzeczywiste spotkanie z Bogiem, jeżeli idziemy z odpowiednim nastawieniem. Nie na pielgrzymkę, nie na wycieczkę czy sport ekstremalny, ale na samotną modlitwę w oderwaniu od tego, co zazwyczaj w niej przeszkadza - zauważa Mateusz. - Szczególnie cenne jest samo dojście do celu i medytacja nad ostatnią stacją. Ten moment na długo pozostaje w sercu - dodaje.

EDK ze Szczepanowa wyruszy 18 marca. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 18. Wydawanie materiałów będzie się odbywać w Domu Pielgrzyma obok plebanii w godz. 17-18.

1 marca ruszyły zapisy na sądecką EDK i potrwają do poniedziałku 14 marca. Wydarzenie będzie miało miejsce 18 marca. Uczestnicy najpierw zgromadzą się o godz. 20 na wspólnej Mszy św. w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu, skąd udadzą się do kaplicy w Kozieńcu.

- W tym roku, z okazji trzech lat EDK rejonu Nowy Sącz, są dostępne trzy trasy, a każda z nich jest jeszcze dłuższa i bardziej ekstremalna - informuje Anna Tobiasz, lider rejonu EDK Nowy Sącz.

Z Tarnowa w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy już po raz 4. Odbędzie się w nocy z 18 na 19 marca. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 20 w kościele księży misjonarzy. Uczestnicy mają do wyboru jedną z 5 długich tras (każda ponad 40 km): Tarnów-Szczepanowice-Kozieniec, Tarnów-Pleśna-Kozieniec, Tarnów-Wojnicz-Kozieniec, Tarnów-Panieńska Góra-Kozieniec oraz Tarnów-Jamna (przygotowana z myślą o tych, którzy chcą przejść samotnie EDK). Najdłuższa z nich (Tarnów-Panieńska Góra-Kozieniec) ma aż 53 km.

Na EDK Tarnów zapisać się można do 16 marca za pośrednictwem strony: www.edk.org.pl. Najbardziej aktualne informacje dotyczące tarnowskiej edycji można znaleźć na: www.facebook.com/edk.tarnow lub pisząc na adres: edk.tarnow@gmail.com.

Zobacz wszystkie trasy EDK:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama