Nowy numer 48/2021 Archiwum

Wybierz się i uwierz!

Życzenia wielkanocne Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

„Piotr wybrał się i przybiegł do grobu; schyliwszy się, ujrzał same tylko płótna. I wrócił do siebie, dziwiąc się temu, co się stało” (Łk 24,12)

Umiłowani Bracia i Siostry,

Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa jest naszym najważniejszym świętem, albowiem jak pisał św. Paweł, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał daremna byłaby nasza wiara (1 Kor 15,14).

W tym więc wyjątkowym czasie łączę się z Wami poprzez modlitwę i życzenia wypływające z faktu, że jesteśmy uczniami i wyznawcami Zmartwychwstałego Pana.

Życzę każdemu i każdej z Was doświadczenia czegoś podobnego, co stało się udziałem apostoła Piotra. Św. Łukasz opisuje zachowanie Piotra w kilku słowach - wybrał się i przybiegł, schylił się, ujrzał wrócił do siebie, dziwił się.

Słowa te wyznaczają drogę dojrzałej wiary każdego katolika. Takiej właśnie dojrzałej i świadomej wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego życzę Wam z okazji tegorocznych świąt wielkanocnych. Tym bardziej, że przeżywamy w naszej Ojczyźnie 1050. lecie chrztu Polski, a więc rocznicę wydarzenia, które wprowadziło Polaków na drogę wyznawania wiary chrześcijańskiej.

Główne uroczystości jubileuszowe odbywać się będą w dniach od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Włączcie się w te obchody między innymi poprzez nabożeństwa połączone z odnowieniem zobowiązań chrzcielnych i z modlitwą w intencji Polaków żyjących w kraju i za granicą, by na co dzień dochowywali wierności zobowiązaniom chrzcielnym. 

Zatem rocznica chrztu Polski staje się dla nas okazją do refleksji nad naszą wiarą oraz nad sposobem jej wyznawania i świadczenia o niej. By jednak stawać się świadkiem, konieczne jest doświadczenie analogiczne do tego, co przeżył apostoł Piotr.

„Wybrał się i przybiegł” - wiara jest łaską Boga, ale to nie znaczy, że człowiek ma pozostać w biernym oczekiwaniu. Na wzór apostoła podejmujcie wysiłek służący pogłębieniu Waszej wiary. Wybierajcie się i przybywajcie tam, gdzie Jezusa można spotkać - do świątyń, na Eucharystię.

Korzystam z okazji, aby w tym miejscu podziękować naszym duszpasterzom i duszpasterzom Kościołów lokalnych za stwarzanie możliwości uczestniczenia w ofierze Mszy świętej celebrowanej w języku polskim. Życzę, by nie zabrakło Wam nigdy dobrej i silnej woli podążania na spotkanie ze Zmartwychwstałym!

„Schyliwszy się, ujrzał” - by zobaczyć Jezusa i doświadczyć Jego miłości konieczna jest pokora, na którą wskazuje pochylenie głowy. Kiedyś nasi rodzice pomogli nam skłonić głowę, by padły na nią krople wody chrzcielnej. Teraz od nas zależy, czy skłonimy głowy przed Bogiem, czy też żyć będziemy jakbyśmy byli panami naszego życia. Niestety, współczesna kultura, nie ułatwia takiej postawy, ponieważ w miejsce Boga stawia człowieka oraz to, co ma służyć życiu łatwemu, wygodnemu i przyjemnemu. Tym bardziej życzę Wam prawdziwej pokory, która pozwoli Wam zobaczyć siebie w prawdzie, a obok siebie Jezusa idącego razem z Wami, podobnie jak z uczniami do Emaus!

„Wrócił do siebie” - to wyrażenie dotyczy nie tylko fizycznego powrotu do domu, ale i duchowego powrotu do wiary, do wyznawanych wartości, do tego, wszystkiego, co określa naszą tożsamość. Życie w warunkach emigracyjnych niesie ze sobą wiele pokus do „oddalenia się od siebie”. Dlatego życzę Wam, byście byli sobą, czyli nie tylko z imienia „chrześcijanami”!

„Dziwił się temu, co się stało” - tylko wtedy wiara jest głęboka, gdy łączy się ze zdumieniem. Zagrożeniem dla takiej wiary jest przyzwyczajenie, rutyna, traktowanie wiary jako części tradycji i kultury odziedziczonej po poprzednich pokoleniach.

By oddalić od siebie to ryzyko zachęcam Was do tworzenia wspólnot i zaangażowania się w już istniejące. Niech wspólnoty modlitewne i ewangelizacyjne stają się dla Was swoistą bramą, otwierającą nowy świat naznaczony obecnością Chrystusa i Jego darami!

Mam nadzieję, że takim właśnie doświadczeniem nowego świata stanie się dla młodych ludzi z naszych wspólnot spotkanie w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, poprzedzone kongresem moderatorów duszpasterstwa młodzieży polonijnej w Warszawie w dniach  od 17 do 20 lipca.

Niech te życzenia wypowiedziane w kontekście  uroczystości zmartwychwstania Pańskiego i 1050. rocznicy chrztu Polski oraz życzenia, które sobie składaliście w tych dniach i składać będziecie obejmie błogosławieństwo Boga bogatego w miłosierdzie!

Z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem

bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warszawa, Wielkanoc 2016

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama