Nowy numer 3/2021 Archiwum

Biblia na stół - niech zachęca nas do czytania

Dzisiejsze święto ma nam przypomnieć o częstym sięganiu po Pismo Święte.

Dzisiejsza niedziela przeżywana jest w Kościele w Polsce jako Niedziela Biblijna, która rozpoczyna zarazem VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jego hasłem są słowa: "Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa" (por. Dz 19,5).

"Przeżywany w tym roku jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski prowadzi nas do korzeni naszej wiary, a jednocześnie ma obudzić w nas jeszcze głębsze pragnienie ustawicznego pogłębiania swojej wiary poprzez ożywione życie sakramentalne i karmienie się obfitością Bożego słowa" - pisze bp Andrzej Jeż w komunikacie odczytywanym w dzisiejszą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej.

Pasterz Kościoła tarnowskiego zachęca do częstego sięgania po Pismo Święte i rozmiłowania się w czytaniu słowa Bożego. Jak wskazuje, skuteczną pomoc we właściwym rozumieniu tekstów biblijnych niesie m.in. Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, którego audycje są emitowane na falach diecezjalnego radia RDN w każdą niedzielę o godz. 14.30. Audycje są powtarzane w poniedziałki po wiadomościach o godz. 20. Pliki dźwiękowe z wykładami są zamieszczane również na stronie internetowej tarnowskiego "Gościa Niedzielnego".

Biskup zachęca także do odwiedzania otwartych w ubiegłym roku Ogrodów Biblijnych w Muszynie, gdzie można w bardzo ciekawy i oddziałujący na wyobraźnię sposób poznawać historię zbawienia. Do 29 kwietnia ogrody są nieczynne. Wyjątkiem jest dzisiejsza Niedziela Biblijna. Można je zwiedzać od 9.00 do 19.00 (oprowadzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach od 13 do 19, ostatnie wejście o godz. 18). 1 maja rusza konkurs fotograficzny dla odwiedzających. Jego szczegóły można znaleźć na ogrodowym profilu na Facebooku.

Biskup tarnowski zaprasza również do korzystania z licznych materiałów i opracowań pomagających zgłębiać słowo Boże zapisane na kartach Biblii.

"Wszystkim Diecezjanom życzę stałego pogłębienia wiedzy biblijnej oraz wzrostu wiary poprzez osobiste spotkania z Bogiem obecnym w swoim Słowie" - pisze biskup w komunikacie, udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Piotr Łabuda, biblista, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, zachęca, żeby czytać Biblię w domu   Ks. Piotr Łabuda, biblista, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, zachęca, żeby czytać Biblię w domu
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Ks. Piotr Łabuda, biblista, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, zachęca i zaprasza, żeby czytać Biblię w domu. - Pierwszy, najważniejszy krok to zdjąć Biblię z półki. Nie trzymać jej w jakimś eksponowanym miejscu, świętym, nietykalnym, ale położyć na stole. Niech nas niepokoi, zachęca do otwarcia i czytania - radzi biblista.

W Roku Miłosierdzia szczególnie poleca Ewangelię św. Łukasza, która pokazuje miłosierdzie Boże. Warto też sprawdzić, jaką Biblię mamy w domu, czy jest ona z chrześcijańskiego wydania. - Polecamy Biblię paulistów, Tysiąclecia, poznańską czy warszawsko-praską - mówi moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Do sięgania po Biblię zachęca także grupy działające przy parafii. Dobrym kluczem, jak zauważa, jest "Krąg Biblijny", który przygotowuje Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II. - Teraz ukazał się jubileuszowy 30. zeszyt "Kręgu", wydawany jest on od 10 lat i omawia niedzielne Ewangelie, zachęcając do ich przeczytania, zastanowienia się, o czym opowiada dany fragment i odniesienia go do swojego życia - mówi biblista. Możemy także kupić książki z serii "Poznając Biblię", która zawiera wszystkie wykłady prezentowane w ramach Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Kolejna seria biblijna to "Źródło Wody Żywej", która pokazuje, co to znaczy wierzyć, kim jest Bóg Ojciec, niebawem ukaże się kolejna część dotycząca Jezusa Chrystusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama