Nowy numer 3/2021 Archiwum

Brat naszego Boga

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na ponadczasową sztukę Karola Wojtyły.

„Brat naszego Boga” to poetycki obraz postaci Adama Chmielowskiego, artysty, powstańca 1863 roku, który stał się sługą ubogich i bezdomnych. Dramat powstał w drugiej połowie lat 50., jednak doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku.

Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce, zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorych.

Zarówno reżyser Tomasz Piasecki jak i odtwórca głównej roli, Ireneusz Pastuszak, podkreślają aktualność tematu sztuki, mimo upływu ponad 60 lat od jej napisania.

– Dzisiaj często przechodzimy obok biedy obojętnie – ocenia Tomasz Piasecki. – Jedna z ważniejszych myśli tego spektaklu jest pytanie: co mogę dla tych najbiedniejszych zrobić ja, co możesz zrobić ty? I jeśli ktoś po przedstawieniu dojdzie do wniosku, że coś może zrobić dla najbiedniejszych, to już będzie jakiś sukces – dodaje.

Z kolei odtwórca roli Brata Alberta Ireneusz Pastuszak mówi, że „zawsze jest taka sytuacja, że na podobne przedstawienia patrzy się przez pryzmat, że to będzie bardzo religijne, święte, bardzo wysublimowane, filozoficzne. Tymczasem główne przesłanie tego spektaklu można zawrzeć w dwóch, trzech słowach. Dlatego wydaje mi się, że naszym zadaniem – aktorów i reżysera – jest to, co jest istotą teatru: przekazanie tej podstawowej informacji emocjonalnej, która jest w tym tekście”.

Spektakle odbędą się we wtorek 26 kwietnia o godz. 18 i 27 kwietnia o godz. 10 na Dużej Scenie. Informacje na temat biletów: codziennie od 8.00 do 17.00 w kasie Teatru – tel. (14) 688 32 87, tel. kom. 784 976 025, e-mail: organizacja@teatr.tarnow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama