Nowy numer 33/2018 Archiwum

Quercus robur, czyli... Mieszko I

Po 1050 latach od chrztu Polski w Wierzchosławicach będzie rósł książęcy dąb.

Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach oraz wójt gminy Zbigniew Drąg zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w gminnych obchodach 1050-lecia Chrztu Polski. Z tej okazji w Wierzchosławicach w sobotę, 16 kwietnia, odbędzie się cykl wydarzeń kulturalnych i religijnych. 

– Rok 966 – czas chrztu Mieszka I – to pierwsza polska data historyczna. Od tego momentu mija już 1050 lat. To wydarzenie stało się podstawą kształtowania naszej narodowej tożsamości, opartej o wspólne dziedzictwo greckiej i łacińskiej kultury, rzymskiego prawa i chrześcijańskiej wiary. Chrzest Mieszka I odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia na terenie państwa Piastów. Źródła pisane nie odnotowały dokładnego miejsca tego wydarzenia. Prawdopodobnymi miejscami, gdzie władca mógł przyjąć chrzest, był Ostrów Lednicki lub Ostrów Tumski w Poznaniu – wyjaśnia Krzysztof Bogusz z GCK.
W sobotnie popołudnie, 16 kwietnia, od godz 15. będzie można zwiedzić osadę słowiańskich wojów i rzemieślników, którzy rozbiją się obozem na placu obok Centrum Kultury Wsi Polskiej.

W trakcie tej żywej lekcji historii nie zabraknie pokazów walk, prac rzemieślniczych, jak i rozmaitych zabaw plebejskich. Melomani będą mogli posłuchać muzyki zespołów słowiańskich i wikińskich.
O godz. 17. na scenie Centrum Kultury z okolicznościowym programem zaprezentują się uczniowie szkoły podstawowej w Wierzchosławicach. Ostatnim wydarzeniem w Centrum Kultury będzie sadzenie dębu pamięci „Mieszko I”.

– Szczególnie zachęcamy mieszkańców do udziału w Mszy św. w intencji ojczyzny, która odbędzie się w kościele parafialnym w Wierzchosławicach o godz. 18. Po jej zakończeniu, również w kościele, odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Cantica Sacra. W programie koncertu znajdą się utwory o tematyce religijnej, maryjnej i historycznej z różnych epok. Przeważać będą kompozytorzy polscy. Koncert wykona zespół Cantica Sacra – dodaje Krzysztof Bogusz.

GCK organizuje też wycieczkę do korzeni polskiej państwowości. Wyjazd został zaplanowany na 23 kwietnia. W planach przewidziano zwiedzanie Gniezna, Ostrowa Lednickiego oraz Poznania i Ostrowa Tumskiego. Koszt wycieczki autokarowej to od 130 do 140 zł od osoby (zniżka dla dzieci). Liczba biletów ograniczona (pozostało tylko 20 miejsc). O szczegóły i program można pytać w recepcji Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach, a także pod numerem telefonu 14 657 57 57.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma