GN 3/2021 Archiwum

Poloneza czas zacząć przejdź do galerii

Dziś wypada 100 dni do ŚDM. Młodzież i młodzi duchem zaakcentowali ten fakt wspólnym tańcem na placu kościelnym przy parafii MB Fatimskiej w Tarnowie.

- Poloneza czas zacząć - Podkomorzy rusza / I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, / I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi / I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi - recytował XII księgę "Pana Tadeusza" wodzirej Robert Frudziński, aranżując taniec.

Podkomorzy ks. Wojciech Karpiel, opiekun miejscowej młodzieży, wąsa, co prawda, nie miał, a i "Zosia" młoda przede wszystkim duchem - to właśnie oni poprowadzili taniec. Starsi parafianie w mig podłapali krok posuwisty i dygnięcia, pierwsi ruszając w tany i młodym pokazując, jak poloneza zacząć.

- Miałem pewne obawy, że nasz polonez będzie trudno poprowadzić, ale cieszymy, że wielu młodych zareagowało na nasze zaproszenie, a dzięki panu Robertowi do tańca udało się zaprosić także parafian młodych duchem - mówił po zakończeniu korowodu dla Pana Jezusa ks. Wojciech Karpiel.

Poloneza czas zacząć   Wodzirej Robert Frudziński sprawił, że w tany ruszyli i starsi parafianie. To oni młodym pokazali, jak rozpocząć taniec Beata Malec-Suwara /Foto Gość Młodzież wraz z kapłanami z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej już planuje kolejną inicjatywę, którą ma być akcja "Flaga". Będzie przeprowadzona 2 maja.

- Podpowiedziało nam ją Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży. Będziemy mieć flagi biało-czerwone, biało-niebieskie, z racji zbliżającej się 4 czerwca przyszłego roku koronacji naszej figury Matki Bożej Fatimskiej, przydadzą się więc parafianom, oraz flagi biało-żółte, papieskie. Przy tym zaoferujemy cały asortyment, drzewce i uchwyty do balkonów, by nie trzeba było się zastanawiać, jak flagę zamontować - mówi ks. Wojciech.

Parafianie już chyba przyzwyczaili się do tego rodzaju inicjatyw. Młodzi organizowali już tu różne przedsięwzięcia. Była akcja "Placek", potem "Kropielniczka", a także "Piernikowe Serca" na 14 lutego. Teraz "Studniówka ŚDM", potem "Flaga", a na czerwiec zaplanowali Festyn Maryjny.

Poloneza czas zacząć   Światowe Dni Młodzieży nie tylko potrafią zmobilizować młodzież do większej aktywności, ale też odmładzają Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Cieszymy się, że parafianie życzliwie nas przyjmują, nie tyle ze względu na hojność podczas zbierania pieniędzy na ŚDM, nie to jest dla nas najważniejsze. Swoimi akcjami chcemy zachęcić innych młodych z parafii, by przyłączyli się do nas i wyjechali z nami na ŚDM - mówi ks. Wojciech.

W tym celu młodzież angażująca się przy parafii podjęła inicjatywę pisania listów do swoich rówieśników, zapraszając ich na Światowe Dni Młodzieży. One w parafii pw. MB Fatimskiej rozpoczną się wcześniej, już 18 lipca, a więc w poniedziałek, a nie w środę.

- Te trzy dni poświęcimy na turystykę. W poniedziałek pojedziemy do Szczawnicy na spływ Dunajcem, drugiego dnia do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i do Inwałdu, a w środę do Częstochowy - zdradza ks. Karpiel.

ŚDM łączy pokolenia   ŚDM łączy pokolenia
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
W Krakowie będą przez cały tydzień. - Choć wiem, że wielu młodych z dekanatu wybiera się jedynie na te dwa dni z papieżem, to z własnego doświadczenia wiem, że warto powalczyć o pełny pakiet - zachęca kapłan.

- Już zapisało się na krakowski tydzień 55 osób. Także inne parafie z naszego dekanatu zachęcamy do tego, aby przyłączyły się do nas i żebyśmy sporą grupą mogli pojechać do Krakowa. Światowe Dni Młodzieży są świetną okazją, by o młodzież zawalczyć - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama