Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Obraz Jezusa w Ewangelii św. Jana

Dla św. Jana Jezus jest objawicielem. Prześledźmy to na kilku przykładach zaczerpniętych z jego Ewangelii.

Jezus gładzi grzech świata

Jest to nawiązanie do wypowiedzi Jana Chrzciciela, który zobaczył nadchodzącego Jezusa i stwierdził: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1,29). Gotowi jesteśmy upierać się, że chodzi o grzechy a nie o jeden grzech. Dlaczego Jezus miałby gładzić tylko jeden grzech? A jednak w tekście Ewangelii św. Jana jest mowa o grzechu w liczbie pojedynczej. O jaki grzech chodzi?

Najpierw zwróćmy uwagę na Janowy sposób opisywania wydarzeń. Kiedy Ewangelista pragnie zwrócić uwagę na niezwykle ważną prawdę, stosuje podwójny środek. Albo Jezus rozpoczyna wypowiedź od podwójnego: „zaprawdę, zaprawdę”, albo w opisie stosuje tzw. formułę albo schemat objawienia. Pierwszy wypadek zachodzi często w trzecim rozdziale Ewangelii św. Jana. Jezus, podkreślając konieczność chrztu, stwierdza: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego” (J 3,5).

Drugim środkiem literackim, podkreślającym wagę wydarzenia lub wypowiedzi, jest tzw. formuła albo schemat objawienia. Zbudowana jest w następujący sposób: 1) jakiś wysłaniec Boga widzi kogoś; 2) mówi o nim; 3) oświadczenie zaczyna słowem oto; 4) ukazuje czy raczej objawia jakąś nieznaną funkcję albo tytuł tej osoby (inne przykłady J 1,35-37.47-51; 19,24-27; por. także 1 Sm 9,17). Słowo widzieć ma w tej formule czy schemacie znaczenie prorockie. Chodzi o widzenie dogłębne, przenikające to, co zewnętrzne, materialne, fizyczne.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl