Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz prof. Krzysztof Ożóg z UJ zostali zaproszeni do Tarnowa na diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
22 kwietnia br. wygłoszą oni wykłady podczas konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Obchody z udziałem m.in. biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża będą połączone z promocją albumu pt.: „Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej”.
Podczas spotkania minister Gliński mówił będzie o obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, w których uczestniczył, a prof. Ożóg wygłosi wykład o Chrzcie Polski i jego konsekwencjach dla narodu polskiego.
Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej podjęła się opracowania albumu, który zawiera fotografie wszystkich parafialnych chrzcielnic z terenu diecezji.
Zostanie on zaprezentowany uczestnikom spotkania. Z publikacji można się dowiedzieć m.in. gdzie znajdują się najstarsze chrzcielnice diecezji tarnowskiej, kto ze znanych osób został ochrzczony w Tarnowie, Bochni, Mielcu, Dębicy, Nowym Sączu, Limanowej i w innych miejscowościach.
Obok zdjęć znajdziemy nazwiska m.in. duchownych, ludzi kultury, nauki, sztuki, działaczy społecznych i uczestników walk o wolność. Do tego zacnego grona należą m.in. św. Stanisław, o. Stanisław Papczyński, gen. Władysław Sikorski, gen. Henryk Sucharski, a także dramatopisarz i prozaik Sławomir Mrożek, o. Zbigniew Strzałkowski i siatkarka Agata Mróz.
- Album jest materialnym dowodem wdzięczności za 1050 lat obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich, w które wpisują się także tereny diecezji tarnowskiej z historią św. Stanisława ze Szczepanowa - patrona Polski - i najstarszą chrzcielnicą w diecezji, która tam się znajduje. Jest też darem dla młodych, którzy będą tworzyć przyszłość Kościoła tarnowskiego - podkreśla ks. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej i autor projektu.
Jakie są chrzcielnice diecezji tarnowskiej? Można na nich m.in. odnaleźć daty ich powstania oraz herby znanych rodów. Większość ma kształt kielicha i muszli. Z okazji obchodów Milenium powstało wiele chrzcielnic z dekoracją nawiązującą do wydarzeń z dziejów Polski.
W powstanie albumu włączyli się wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej.
Na obchody rocznicy Chrztu Polski zostali także zaproszeni burmistrzowie i wójtowie. Na okolicznościowe spotkanie do WSD mogą przyjść również wszyscy zainteresowani. Album ukazał się nakładem Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”.
Diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się 22 kwietnia, o 11.30, w tarnowskim seminarium. Po zakończeniu konferencji, czyli ok. 14.15, będzie możliwość zwiedzania katedry tarnowskiej i Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.