Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tu wszystko się zaczęło przejdź do galerii

W kościele w Świniarsku przy chrzcielnicy można zobaczyć wystawę prac przedstawiających świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej.

- W ten sposób chcieliśmy podkreślić jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Święci w sposób szczególny wiążą się z chrztem, ponieważ świętość bierze swoje źródło właśnie z chrztu. Wszyscy pamiętamy słynne zdanie Jana Pawła II wypowiedziane przy chrzcielnicy w Wadowicach: "Tu wszystko się zaczęło" – przypomina ks. Mariusz Kmieć, miejscowy wikary.

To ks. Mariusz, który jest katechetą w miejscowej szkole, wspólnie z nauczycielami Ireną Ciężobką i Stanisławem Mosurkiem zorganizowali konkurs.

Uczniowie miejscowego Zespołu Szkół im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przygotowali kilkadziesiąt prac, 30 z nich można zobaczyć na wystawie. Nagrodzono prace trojga uczniów: Edyty Kępińskiej, Kingi Woźniak i Michała Mosurka.

Na wystawie można zobaczyć tak popularnych świętych jak Jan Paweł II i tych mniej znanych jak bł. Julia Rodzińska, pochodząca z Nawojowej, a ogłoszona błogosławioną wśród 108 błogosławionych męczenników. Dominika Krupa z II klasy Gimnazjum naszkicowała bł. Julię ołówkiem.

Tu wszystko się zaczęło   Stanisław Mosurek, współorganizator konkursu, wspólnie z Dominiką Krupą i Mateuszem Muchą Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Natrafiłam na nią w internecie. Dowiedziałam się, że kiedy była młoda, bardzo dużo czasu poświęcała młodzieży - mówi Dominika.

Mateusz Mucha, też z klasy II Gimnazjum, wykonał pracę o św. Janie Pawle II. - Nie jestem uzdolniony plastycznie, dlatego postać Jana Pawła II wydrukowałem, a skupiłem się na opisaniu jego życia i działalności - mówi Mateusz. Korzystał z encyklopedii i internetu, ale także opowiadań rodziców i babci, oni pamiętają Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski, zwłaszcza ze Starego Sącza i Krakowa.

- Babcia zawsze wskazywała go jako bardzo mądrego człowieka, z którego warto brać przykład. Powinniśmy się kierować jego nauką w życiu - przekonuje Mateusz. - Sam pamiętam, jak dowiedzieliśmy się, że Jan Paweł II zmarł o 21.37, wtedy wszyscy płakali. Cały świat wtedy płakał. Jan Paweł II był ważny nie tylko dla nas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama