GN 3/2021 Archiwum

Kardynał zaprosił...

Kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił tarnowskich diecezjan do udziału w nowennie przed uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, zaprosił tarnowską diecezję do włączenia się w obchody uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa Męczennika.

- Jako rodzinna parafia św. Stanisława otrzymaliśmy takie zaproszenie i będziemy uczestniczyć w rozpoczęciu nowenny przed uroczystością naszego patrona - mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie, miejscowości pochodzenia biskupa i męczennika.

Parafia szczepanowska będzie więc reprezentować diecezję tarnowską na Wawelu 29 kwietnia. - Uczestnicy pielgrzymki zwiedzą najpierw wawelską katedrę, a o 17.30 będą modlić się w czasie Mszy św. przy konfesji św. Stanisława, która jest nazywana ołtarzem ojczyzny - dodaje ks. Pasiut.

Nowenna przed 8 maja jest również odprawiana w szczepanowskim sanktuarium św. Stanisława. Zaś 1 maja rozpocznie się tutaj wielki tygodniowy odpust, który potrwa do 8 maja. Główne uroczystości zaplanowano w sobotę 7 maja, kiedy to z Kaplicy Narodzenia św. Stanisława ulicami Szczepanowa przejdzie procesja z relikwiami świętego oraz innych świętych i błogosławionych do szczepanowskiej bazyliki.  

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie, według tradycji 26 lipca 1036 roku. Biskupem krakowskim został w 1072 roku. Na rozkaz króla Bolesława Śmiałego został zamordowany 11 kwietnia 1079 roku. Kanonizacja biskupa męczennika odbyła się w Asyżu 8 września 1253 roku. Relikwie świętego znajdują się w katedrze na Wawelu. Szczepanów, obok Wawelu i Skałki, jest jednym z najważniejszych sanktuariów św. Stanisława w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama