Nowy numer 2/2021 Archiwum

Za św. Wojciechem

23 kwietnia Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej marszem ewangelizacyjnym złoży hołd relikwiom swojego patrona.

23 kwietnia przypada uroczystość św. Wojciecha – patrona Polski i patrona Akcji Katolickiej w Polsce.

Diecezjalne obchody święta odbędą się w Starym Sączu. O godzinie 10.00 w klasztorze sióstr klarysek zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. dr Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Po Mszy św. z klasztoru sióstr klarysek do kościoła św. Elżbiety w Starym Sączu wyruszy marsz ewangelizacyjny z relikwiami św. Wojciecha, które jesienią na 20-lecie reaktywacji Akcja Katolicka otrzymała od prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka.

- Chcemy procesyjnie iść ze śpiewem i modlitwą, aby radosnym marszem zamanifestować naszą wiarę i radość, że wybraliśmy Jezusa Chrystusa, tak jak św. Wojciech przed dziesięcioma wiekami. W trakcie marszu zatrzymamy się 4 razy, aby uczcić św. Wojciecha, jako świadka wiary, niezłomnej nadziei, wielkiej miłości i jedności Kościoła - mówi ks. Jan Bartoszek.

Jak wyjaśnia, pierwsza stacja będzie swego rodzaju powrotem do korzeni chrześcijaństwa. - Naszą ojczyznę budowano na fundamencie wiary. Misja św. Wojciecha to dalszy ciąg ewangelizacji i chrztu naszego narodu. Święty Wojciech swoim świadectwem głębokiej wiary stał się kamieniem węgielnym Polski wiernej Chrystusowi - dodaje asystent kościelny AK.

W stacji drugiej św. Wojciech zostanie ukazany jako świadek mocnej niezłomnej nadziei. - To dzięki jego świadectwu wiara i nadzieja były tak silne w narodzie, że obroniliśmy się przed zalewem błędnych interpretacji Ewangelii. Tej nadziei, zakorzenionej w wierze, potrzeba nam także dzisiaj - zauważa ks. Bartoszek.

W trzeciej stacji św. Wojciech jest świadkiem wielkiej miłości, nawet nieprzyjaciół. - Czasy obecne w Polsce i świecie to czasy zmagania się o wartości Boże w życiu indywidualnym i społecznym. Każdy z nas wezwany jest w tej chwili, teraz, do odpowiedzi na pytanie: Czy moje zamiary, słowa, kontakty i czyny służą cywilizacji miłości, czy jej przeczą? - pyta kapłan.

W czwartej stacji Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej chce uczcić św. Wojciecha jako świadka jedności Kościoła. - Święty Wojciech, biskup pięknej Pragi, a potem po wygnaniu, zakonnik w Rzymie i na Monte Cassino, i pielgrzym przez Europę aż po Polskę, budował i jednoczył Kościół Jezusa Chrystusa - zauważa ks. Bartoszek. - W czasach, kiedy różne siły próbują wprowadzać rozłam w Kościele, jako Akcja Katolicka chcemy tym serdeczniej wołać: „Święty Wojciechu, Patronie nasz – módl się za nami”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama