Bp Leszkiewicz: Jubileuszem trzeba się cieszyć. On nastraja do wspomnień, ale trzeba także myśleć o przyszłości.
- Dziękujemy za czas miniony, ale i patrzymy w przyszłość, zastanawiając się nad rolą nas, uczniów Chrystusa, w dzisiejszym świecie. Jeśli świat zapomina o Ewangelii, odchodzi od Chrystusa, to dlatego że jego uczniowie nie są zdolni do tego, aby dać dobre świadectwo - zauważył bp Leszek Leszkiewicz w homilii podczas Mszy św., rozpoczynającej jubileusz 35-lecia działalności Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie.
Według biskupa, wiara zanika, nie tylko w Europie, w Polsce, ale i u nas. - Oczywiście możemy powiedzieć, że jeszcze w diecezji tarnowskiej jesteśmy najmocniejsi, najlepsi, ale nie wolno nam zamykać oczu na fakt, że przekaz wiary ustaje - mówił biskup.
Jak zauważył, jeszcze kilkadziesiąt lat temu w jednej miejscowości na palcach jednej ręki można było policzyć rodziny, z których ktoś nie chodził do kościoła. Dziś na palcach jednej ręki można policzyć rodziny, z których wszyscy chodzą do kościoła. Ale - jak zaznaczył - nie mówi o tym, by wywołać smutek czy żal:
- Jeśli wierzymy, że Jezus zbawił świat, to powinno to w nas wyzwalać energię, by jeszcze mocniej i silniej głosić prawdę o Jezusie Chrystusie - mówił. - Musimy zrozumieć, że to my mamy służyć światu, a nie świat nam. Tam, gdzie o tym zapominano, Kościół umierał - dodał.
Państwo Antoni i Elżbieta Ziębowie - prezes i wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie
Beata Malec-Suwara /Foto Gość
Głoszenie Chrystusa to także działalność 35 lat istnienia Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. - Jubileuszem trzeba się cieszyć. On nastraja do wspomnień, ale trzeba także pomyśleć o przyszłości. Poszukać nowych dróg, by dzisiaj światu, nieraz zagubionemu, poranionemu, pokazywać drogę do zbawienia, do Chrystusa - mówił bp Leszkiewicz.
Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapłanów, m.in. ks. inf. Adam Kokoszka i ks. inf. Władysław Kostrzewa. Przewodniczył jej bp Władysław Bobowski.
Następnie w siedzibie tarnowskiego Ratusza odbyła się jubileuszowa sesja. Prezes Klubu Antoni Zięba w swym wprowadzającym wystąpieniu przedstawił idee działalności KIK-u w nawiązaniu do słów patrona abp. Jerzego Ablewicza: „Musimy za kimś iść i kogoś za sobą prowadzić”. Wręczył także akt nadania przez KIK honorowego członkostwa ks. Michałowi Bednarzowi.
Swoje wykłady przedstawiali także ks. dr hab. Marek Kluz, który przybliżył nauczanie abp. Ablewicza, oraz prof. dr hab. Mieczysława Ryby z KUL-u, który ukazał udział katolików w życiu społeczno-politycznym Polski wczoraj i dziś.
O działalności KIK-u w ciągu tych 35 lat mówiła wiceprezes Elżbieta Zięba, członek założyciel. Swoje wystąpienie ubogaciła pokazem multimedialnym ilustrującym historię Klubu.
- KIK z okazji swego jubileuszu wydał okolicznościowy biuletyn, w którym przedstawiona jest historia, działalność i sylwetki osób, które już zmarły, lecz odegrały w Klubie znaczącą rolę. Część informacyjna wzbogacona jest wspomnieniami członków Klubu - mówi Antoni Zięba, prezes KIK-u.