Nowy numer 2/2021 Archiwum

25 lat "Wschodu" na Wschodzie przejdź do galerii

W Lubaszowej k. Tuchowa odbył się ogólnopolski zjazd zespołu misyjnego wspierającego parafie katolickie na terenie byłego ZSRR.

Zespół Misyjny "Wschód" istnieje od 1991 roku i działa przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Jego członkami, oprócz zakonników, są osoby świeckie, które stanowią w zespole znaczną większość - nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, studenci czy uczniowie szkół średnich.

U początku zespołu stoją dwaj redemptoryści - o. Grzegorz Ruksztełło i o. Dariusz Paszyński, wówczas klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, obecnie pracujący w Rosji.

W tym roku Zespół Misyjny "Wschód" przeżywa swoje 25-lecie istnienia i niesienia orędzia o Chrystusie Odkupicielu do dzieci i młodzieży mieszkającej na terenach Białorusi, Ukrainy, Rosji oraz Kazachstanu.

Swój jubileusz "Wschód" świętował podczas ogólnopolskiego zjazdu Zespołu Misyjnego „Wschód”, który odbył się w Lubaszowej k. Tuchowa. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, m.in. o. Zenon Gieniec CSsR, przełożony Regii św. Gerarda (jednostki administracyjnej Zgromadzenia Redemptorystów w Rosji i Kazachstanie).

- Jako osoba żyjąca w stronach związanych z naszą działalnością, wskazał na nieustanną potrzebę dawania ewangelicznego świadectwa i bycia dla wierzących zamieszkujących na tamtych terenach - relacjonuje br. Piotr Mazur CSsR z Tuchowa.

Zjazd upłynął w atmosferze świętowania jubileuszu i modlitwy, ale i wytężonej pracy. - Chodziło głównie o opracowanie katechez na wakacyjne rekolekcje, które planujemy przeprowadzić na Białorusi, Ukrainie oraz na Litwie. W czasie trwania Jubileuszu Miłosierdzia, kiedy głębiej wnikamy w tę tajemnicę, spróbujemy przekazać także prawdę o Bogu pełnym miłości i miłosierdzia dzieciom oraz młodzieży za wschodnią granicą naszej ojczyzny - informuje br. Mazur.

Podczas najbliższych wakacji zespół planuje przeprowadzić za wschodnią granicą 8 serii rekolekcji.

Na zjeździe obecny był także o. Janusz Urban CSsR, radny Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama