Nowy numer 2/2021 Archiwum

"U Źródła"

W najbliższą niedzielę, 15 maja, o godz. 17 w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie odbędzie się koncert z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W koncercie wezmą udział tacy artyści, jak tarnowska sopranistka Alicja Płonka, a także Jan Michalak, bas.

Będą im akompaniować artyści ukraińscy Nazar Pylatyuk na skrzypcach oraz Petro Dovhan na fortepianie.

W programie koncertu znalazły się znane utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in. Henryka Wieniawskiego i Nicolo Paganiniego.

Zabrzmią także teksty Jana Pawła II. Na koncert zapraszają parafia pw. św. Maksymiliana w Tarnowie oraz działające przy niej Stowarzyszenie „Ad Maximam”.

Noty o artystach:

ALICJA PŁONKA, sopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, klasy prof. Adama Szybowskiego i prof. Moniki Swarowskiej-Walawskiej. Kunszt wokalny kształciła we Włoszech i Niemczech u największych pedagogów scen światowych. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie i Międzynarodowego Konkursu Wokalnego we Włoszech. Koncertuje w Polsce i poza jej granicami u boku znakomitych artystów scen operowych. Nagrała 5 płyt kompaktowych z klasyką wokalną. W swoim bardzo szerokim repertuarze posiada pieśni, jak i arie oratoryjne, kantatowe, operowe. Prowadzi warsztaty wokalne i kursy mistrzowskie dla młodzieży i nauczycieli. Od wielu lat prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie.

JAN MICHALAK, bas-baryton. Edukację muzyczną rozpoczął w Krośnie. Kształcił się w PSM II st. w Tarnowie w klasie śpiewu solowego. Następnie u wybitnego barytona i pedagoga prof. Adama Szybowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie i prof. Evy Blahowej z Akademii Muzycznej w Bratysławie. Wyróżniany i nagradzany na Konkursach Wokalnych organizowanych w Polsce i za granicą. Śpiewał wiele recitali wokalnych, koncertów kameralnych, kreował znakomite pierwszoplanowe role w spektaklach operowych i widowiskach muzycznych. W swoim dorobku artystycznym ma nagrania z pieśniami kompozytorów polskich i rosyjskich oraz ariami operowymi na bas-baryton. Jest animatorem kultury, twórcą i reżyserem wielu widowisk i festiwali muzycznych. Od 18 lat dyrektor artystyczny Festiwalu Dni Sztuki – Dębica.

NAZAR PYLATYUK, skrzypek. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Lwowie. Obecnie pracuje na tej uczelni jako profesor klasy skrzypiec. Prowadzi także zajęcia w Akademii Muzycznej w Kijowie. Wyróżniany za swój mistrzowski kunszt gry na skrzypcach na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie (Kijów, Moskwa, Paryż, Berlin). Koncertuje na największych scenach filharmonicznych na świecie. W swoim dorobku posiada wiele nagrań z muzyką skrzypcową i wiele rejestracji telewizyjnych.

PETRO DOVHAN, pianista. Ukończył Akademię Muzyczną we Lwowie w klasie fortepianu. Obecnie już jako profesor tej uczelni kształci przyszłych pianistów. Obok pracy pedagogicznej wiele koncertuje jako solista i z zespołami kameralnymi na scenach filharmonicznych Ukrainy i Europy. Jest także znakomitym akompaniatorem koncertującym z wieloma uznanymi śpiewakami operowymi i instrumentalistami na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama