Nowy numer 3/2021 Archiwum

Cud wyboru

Co wspólnego ma włoski jezuita z Królową Korony Polskiej? Jakie to ma konsekwencje? O tym można się przekonać w sobotę (21 V) w Kłodnem.

Szkoła Podstawowa w Kłodnem jest prawdopodobnie jedyną szkołą samorządową w Polsce, której patronką jest Królowa Korony Polskiej.

- Ta wyjątkowość patronowania Matki Bożej w szkole w Kłodnem była jedną z ważniejszych inspiracji organizacji sympozjum "Królowa Korony Polskiej - cud wyboru Matki Bożej i jego konsekwencje dla narodu polskiego" - mówi Roman Ciesielczyk, dyrektor szkoły.

Sympozjum odbędzie się w sobotę 21 maja 2016 roku w budynku Szkoły Podstawowej w Kłodnem. Prelekcje wygłoszą: ks. prof. Stanisław Ziemiański SJ (Akademia Ignatianum w Krakowie), ks. dr Marcin Baran SJ (Akademia Ignatianum w Krakowie), dr Katarzyna Jarkiewicz (Akademia Ignatianum w Krakowie), ks. dr hab. Janusz Królikowski (UPJPII w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie) i o. Tomasz Tlałka OSPPE (Jasna Góra).

Sympozjum wpisuje się w tegoroczne jubileuszowe obchody 25-lecia przywrócenia imienia szkoły w Kłodnem. Co prawda, nosi ona imię Królowej Korony Polskiej od roku szkolnego 1927/1928, ale podczas okupacji hitlerowskiej, jak i przez długie lata komunizmu w Polsce w arkuszach ocen patron nie istniał.

- Drugą inspiracją do organizacji sympozjum było powszechnie mało znane wydarzenie związane z objawieniami, jakie miały miejsce we Włoszech 14 sierpnia 1608 roku - mówi dyrektor, zachęcając wszystkich do przybycia.

Przypomina, że to włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinellemu objawiła się Matka Boża, która poleciła mu, aby nazywał ją Królową Polski. W objawieniu tym sędziwy jezuita widział też klęczącego u stóp Maryi współbrata z nowicjatu św. Stanisława Kostkę, który jest patronem Polski, polskich dzieci i młodzieży. Było to prawie 48 lat przed ślubami lwowskimi króla Jana Kazimierza, któremu tekst ślubów napisał św. Andrzej Bobola – również jezuita.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej JE Ksiądz Biskup Andrzej Jeż, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ oraz Przeor Jasnej Góry O. Marian Waligóra

Sympozjum pt. "Królowa Korony Polskiej - cud wyboru Matki Bożej i jego konsekwencje dla narodu polskiego" będzie miało miejsce 21 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej w Kłodnem w gminie Limanowa. Rozpocznie się Mszą św. w kaplicy w Kłodnem o godz. 10. Po krótkiej przerwie, ok. 11.20 w budynku szkoły odbędzie się otwarcie sympozjum. W trakcie wykładów i dyskusji będzie przerwa na gorący posiłek. Całość sympozjum zakończy koncert muzyczny zespołu "Posklejani Duchem" ok. godz. 16.

Gość Tarnowski jest patronem medialnym wydarzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama