Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jezus Chrystus - Syn Boży w wierze starożytnego Kościoła

To, czego Kościół pierwszych wieków uczył o Jezusie Chrystusie, zawarte jest w oficjalnych orzeczeniach kościelnych oraz w nauczaniu poszczególnych Ojców Kościoła.

To, czego Kościół pierwszych wieków uczył o Jezusie Chrystusie, zawarte jest w oficjalnych orzeczeniach kościelnych oraz w nauczaniu poszczególnych Ojców Kościoła. Z tym zagadnieniem wiąże się także bogata sfera pobożności czy to zbiorowej, czy indywidualnej oraz przejawy kultu. Jest to materiał niezwykle bogaty, bo też materia jest nadzwyczaj ważna. Przecież z osobą Jezusa Chrystusa wiążą się najważniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej. Na Nim ta wiara się opiera. Osobista relacja do Chrystusa stanowi o tożsamości chrześcijanina.

Z tego obszernego materiały postaramy się przybliżyć najważniejsze wątki, koncentrując się tylko na najistotniejszych kwestiach. Wypada zatem zacząć od spraw fundamentalnych, czyli od tego, co stanowiło przedmiot wiary. Innymi słowy, jakie było przesłanie Kościoła na temat Chrystusa oraz co z niego musiał poznać i przyjąć z wiarą kandydat do chrztu. Innymi słowy, bez czego nikt nie mógł się uważać za chrześcijanina. Wprawdzie nie istniał wtedy jeszcze żaden katechizm, który by syntetycznie zbierał tego typu prawdy, ale można je poznać z innych ówczesnych dokumentów.

Najważniejsze prawdy wiary dotyczące Jezusa Chrystusa, jakie starożytny Kościół starał się przekazać i wyjaśnić swoim członkom, wyrażone zostały przy pomocy formuł, albo jak się czasem mówi artykułów chrystologicznych, zawartych w starożytnych Wyznaniach Wiary. Takie Wyznania Wiary istniały od samego początku istnienia Kościoła. Tworzono je głównie z myślą o kandydatach do chrztu, którzy przed chrztem byli zobowiązani do poznania najważniejszych prawd wiary, a przy chrzcie publicznie je wyznać. Wprawdzie tworzono je na poziomie Kościołów lokalnych, ale wszystkie one były do siebie bardzo podobne. Wystarczy zatem przeanalizować te formuły, czy jak kto woli artykuły poświęcone osobie Jezusa Chrystusa, by przekonać się, co Kościół głosił o Chrystusie i w co wierzył. Pomocą w ich zrozumieniu są objaśnienia zawarte w katechezach z tego okresu. Używając języka nieco bardziej teologicznego, możemy powiedzieć, że w ten sposób poznajemy istotę chrystologii wczesnochrześcijańskiej.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Do jakiej księgi Starego Testamentu nawiązuje autor Pierwszego Listu św. Piotra?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl

lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl

Sponsor