W diecezji jesteśmy przygotowani na Światowe Dni Młodzieży.
- Gościnność diecezjan naszych jest bardzo duża, każda parafia chciałaby przyjąć pielgrzymów w czasie Tygodnia Misyjnego. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani – zapewniał w czasie konferencji prasowej informującej o stanie przygotować ks. dr Paweł Górski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Przypomniał także, że priorytetem przygotowań było ukierunkowanie ich na jak największy pożytek duszpasterski. – By skorzystali ci, którzy do nas przyjadą, jak i nasza diecezja. Dlatego program mamy skonstruowany tak, by kwestie duszpasterskie przeplatały się z programem kulturalnym czy turystycznym – dodał.
Witamy w diecezji pielgrzymów we środę 20 lipca. Czwartek to dzień turystyczny, okazja, by pokazać pielgrzymom nasze małe ojczyzny. Piątek to natomiast dzień pielgrzymkowy. Poszczególne parafie będą wędrować do sanktuariów okręgowych czy dekanalnych. Sobota to diecezjalny dzień wspólnoty pod papieskim ołtarzem w Starym Sączu i festiwal młodych, z 19 krajów świata, którzy do nas przyjadą. Niedziela to dzień eucharystyczny i popołudnie dla rodziny. W poniedziałek pielgrzymi wyjeżdżają do Krakowa.
- Mam nadzieję, że w te przedsięwzięcia, zwłaszcza parafialne i dekanalne, włączy się bezpośrednio jak najwięcej osób, by doświadczenie współpracy i wspólnoty budowało te grupy jeszcze długo po zakończeniu ŚDM. Wiem, że wspólnota w brazylijskiej Kurytybie, która zorganizowała się specjalnie by przyjąć gości z Polski w czasie poprzednich ŚDM, funkcjonuje do dnia dzisiejszego, a minęło przecież 3 lata – opowiadał ks. Górski.
W zasadzie prawie wszystko dograne jest w kwestiach transportu pielgrzymów. Goście mają własny transport. PKP deklaruje, że przewiezie specjalnymi pociągami wszystkich chętnych na sobotnie spotkanie w Starym Sączu. Podobnie jak do Krakowa 25 lipca. Jednak o powrót trzeba będzie zatroszczyć się we własnym zakresie.
Jak na razie udział w Tygodniu Misyjnym w naszej diecezji, jak informuje Marta Wideł z diecezjalnego biura ŚDM, potwierdza 6645 osób z całego świata. – Ta liczba może się cały czas zwiększyć, na co jesteśmy przygotowani. Grupy zorganizowane mają już przydzielone okręgi – mówi Marta Wideł.
Wiadomo m.in., że w okręgu mieleckim będzie przebywać 400 Francuzów, w ciężkowickim 554 Włochów, Ukraińców i Francuzów, a w Tarnowie 988 pielgrzymów z Niemiec, Kongo, USA, Chile,. Ekwadoru, Słowacji i Peru. Podziału pielgrzymów na poszczególne parafie dokonają już dekanalni duszpasterze młodzieży. – Chcielibyśmy bardzo, by pielgrzymi, jeśli to tylko będzie możliwe, trafili do każdej wspólnoty parafialnej – mówi Marta Wideł. Możliwe jednak jest, że część parafii nie będzie miało u siebie w czasie Tygodnia Misyjnego pielgrzymów.
Zgoła inna sytuacja jest w dwóch dekanatach bocheńskich oraz dekanatach brzeskim i szczepanowskim, które zapewniają 20 tys. miejsc noclegowych dla tych, którzy przyjazd do Krakowa. – W Bochni będziemy mieć na przykład w tym czasie 7 tys. Hiszpanów – informuje ks. Rafał Jagoda z Bochni. Około 70% wszystkich, którzy przyjadą będzie mieszkać u polskich rodzin.
Jeżeli chodzi o młodzież z diecezji, to na podstawie tylko szacunków, które cały czas się zmieniają, można powiedzieć że około 3,5 tys. tarnowskich młodych diecezjan wybiera się do Krakowa, a około 6,5 tys. weźmie udział w Starym Sączu w dniu wspólnoty. – Apelowałbym do wszystkich, by – jeżeli to tylko możliwe – zawalczyć o to, by jak najwięcej młodych skorzystało z Tygodnia Misyjnego, a zwłaszcza ze spotkania w Krakowie, i to jak najdłuższego – apeluje ks. Paweł Górski.