Dzieci ze Szczepanowa odkrywały na nowo postać św. Stanisława.
W szkole podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Szczepanowie podsumowano projekt edukacyjny. – Nosił on nazwę „Cudze poznajmy, swoje kochajmy” – mówi dyrektor szkoły Ewa Starsiak.
Przez cały rok uczniowie poznawali historię Szczepanowa, św. Stanisława, który tu się urodził, ludzi związanych z ich miejscowością.
– To bardzo cieszy, że szkoła troszczy się o to, by dzieci poznawały swoje korzenie, swoją historię, tradycję. W tym roku jest to szczególnie ważne, bo wspominamy 980. rocznicę urodzin św. Stanisława – mówi kustosz szczepanowskiego sanktuarium ks. prał. Władysław Pasiut.
Do szkoły zostali zaproszeni na specjalne spotkania absolwenci, którzy obecnie pełnią różne funkcje i pracują naukowo. Dzieci spotkały się więc z organistą i maratończykiem, sędzią, naukowcami, dziennikarzem. Indywidualnie i całym klasami uczniowie brali udział w konkursach wiedzy, recytatorskim, fotograficznym i ekologicznym.
Podczas uroczystego podsumowania projektu na scenie Domu Pielgrzyma w Szczepanowie wystąpili gościnnie mali krakowiacy z Mokrzysk. Sztukę „Dębowe opowieści” o dzieciństwie św. Stanisława zaprezentowali uczniowie szczepanowskiej szkoły. Na zakończenie swoje umiejętności w tańcach ludowych pokazali najmłodsi uczniowie tej szkoły.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele brzeskiego samorządu powiatowego i gminnego, kapłani oraz rodzice dzieci i emerytowani nauczyciele.