Nowy numer 47/2020 Archiwum

Nie chodzi tylko o pieniądze

Stypendyści dwóch kościelnych fundacji po raz pierwszy spotkali się razem.

W kościele Miłosierdzia Bożego w Tarnowie wspólnie się modlili, śpiewali i wysłuchali wykładu o chrzcie Polski. Niektórzy przyjechali z rodzicami i rodzeństwem.

Spotkanie stypendystów Fundacji im. arcybiskupa Jerzego Ablewicza i Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to też okazja, by się poznać i wymienić doświadczeniami.

Cykliczne spotkania to nowość dla stypendystów diecezjalnej Fundacji, której patronuje abp Ablewicz. Zakłada to nowy program stypendialny.

– Bardzo inspirujące są takie spotkania. Lubię poznawać innych ludzi – mówi Patrycja z Nowego Sącza, która stypendium przeznaczyła na kurs języka angielskiego

Dla Katarzyny z Tarnowa stypendium to motywacja do dalszego rozwoju. – Moją pasją jest matematyka i geografia. Za stypendium kupiłam ostatnio globus – mówi uczennica.

Zdaniem Marysi z Mędrzechowa, która jest już czwarty rok stypendystką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, takie spotkania są bardzo potrzebne. – Fundacja to nie tylko pieniądze na naszą naukę, ale możliwość poznania naprawdę wspaniałych ludzi – dodaje.

Joanna ze Stronia koło Limanowej, stypendystka Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza, też liczy, że pozna ciekawych ludzi. – Z naszej parafii jest jedna dziewczyna, ale średnio ją znam, a w sąsiedniej parafii mam koleżankę z tej drugiej fundacji. Mam nadzieje rozwinąć te znajomości. Stypendium bardzo mi pomaga w nauce i w rozwijaniu mojej pasji – uczę się grać na gitarze – dodaje Joasia.

Fundacja im. abp. Jerzego Ablewicza ma 58 stypendystów. To gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. – Są to ambitni młodzi ludzie, zazwyczaj z terenów wiejskich, uczą się bardzo dobrze, ale równocześnie ich status materialny jest trochę słabszy. Dzięki pomocy Fundacji mogą realizować swoje plany i marzenia nawet przez kilka lat – mówi ks. Tomasz Lelito, sekretarz Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza.

Tymczasem kilka spotkań w roku mają gimnazjaliści i licealiści z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W diecezji tarnowskiej Fundacja wspiera 48 młodych ludzi. – Spotkania to stały element formacji i rozwój duchowy. W tym roku to już nasze trzecie spotkanie. Każde ma swoją tematykę, jest prelekcja i Msza św. – dodaje ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Podczas spotkania w Tarnowie był także wykład ks. Marka Podgórskiego na temat chrztu Polski z okazji 1050. rocznicy tego wydarzenia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama