Nowy numer 2/2021 Archiwum

Trzymajcie się przejdź do galerii

Orkiestra parafialna w Krosnej ma sto lat, choć jak się na nią patrzy, to tego nie widać, a słuchać by jej można przez kolejne sto.

Orkiestra w Krosnej jest starsza niż tutejsza parafia. - Powstała jeszcze przy parafii w Ujanowicach, ale większość jej członków pochodziła z Krosnej, więc kiedy tu powstała parafia, to i orkiestra się przeniosła - wyjaśnia Jan Gołąb ze Strzeczycy, który na 100-lecie orkiestry w Krosnej przyjechał wraz z żoną.

U początków jej powstania stoi ks. Wojciech Woźniczka. - W sumie to chyba założył ich z siedem. Gdzie był, tam zakładał. Naszą w 1916 roku - mówi Zdzisław Karpiel, kapelmistrz wiekowej jubilatki.

Świętowanie jubileuszu 100-lecia powstania orkiestry parafialnej w Krosnej rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem ks. infułata Władysława Kostrzewy. Homilię wygłosił rodak z Krosnej ks. prał. Franciszek Pacholik. - Jestem z was dumny. Ta orkiestra to ewenement. Utrzymać ją tyle lat... Ludzie są dzisiaj wygodni - mówił do swoich rodaków. - Wam gratuluję i dziękuję, że udaje się wam tak licznie zgromadzić, tylu tu jeszcze młodych. To jest coś pięknego. Róbcie wszystko, żeby to trwało. Trzymajcie się. Chwalcie Krosną na cały świat, a Pan Bóg będzie wam błogosławił - dodał.

Trzymajcie się   Przedstawiciele orkiestry dziękowali także swojemu kapelmistrzowi Zdzisławowi Karpielowi Beata Malec-Suwara /Foto Gość W uroczystości wziął udział także były proboszcz ks. prał. Feliks Kwilas, budowniczy miejscowego kościoła. - Grali zawsze na Pasterce, Rezurekcji, odpuście, Bożym Ciele i pogrzebach - wylicza kapłan, który mimo dokuczliwego bólu kręgosłupa przyjechał do Krosnej na stulecie orkiestry.

Jak mówi Kazimiera Cebula z Krosnej, orkiestra jest chlubą parafii i wsi, więc i jej jubileusz dla wszystkich jest ważny. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele lokalnych samorządów.

- Patrząc na jubilatów, to aż trudno uwierzyć, że macie sto lat. Chyba że wszyscy razem - żartował Jan Puchała, starosta powiatu limanowskiego, ale i muzyk, klarnecista. - Z drugiej strony słucham was dzisiaj i nikt mi nie powie, że nie macie przygotowania muzycznego. Na pewno wielu z was uczęszcza bądź uczęszczało do ognisk czy szkół muzycznych. Kształcicie się, widać fachową rękę kapelmistrza - dodał, życząc wysokiego miejsca na podium w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych, który się odbędzie za tydzień.

Z kolei Małgorzata Kalarus, zastępca dyrektora MCK "Sokół" w Nowym Sączu, podkreślała kulturotwórczą rolę orkiestry, która jest nie do przecenienia.

Dziś do orkiestry parafialnej w Krosnej należy blisko 40 muzyków, w większości to młodzi ludzie. Jej kapelmistrzem od 1980 roku, z kilkuletnią przerwą, jest Zdzisław Karpiel, w orkiestrze obecny od 55 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama