W WSD w Tarnowie odbyła się uroczyste akademia z okazji 80 rocznicy urodzin ks. prof. Michała Hellera.
- Chcieliśmy wręczyć z tej okazji ks. profesorowi Michałowi Hellerowi dedykowany mu kolejny tom Tarnowskich Studiów Teologicznych - mówi dziekan Wydziału teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie ks. prof. Janusz Królikowski.
- W moim wypadku powołanie do kapłaństwa i chęć zajmowania się nauką były równoczesne, ściśle ze sobą związane. Pochodzę z religijnego domu i równocześnie, jeśli tak można powiedzieć, inteligenckiego. W tym domu nauka i religia były ze sobą współistniejące. Moją ambicją było, choć ambicje nie zawsze są dobrą rzeczą, a ja miałem wygórowane ambicje, żeby zajmować się tym, co najważniejsze. Doszedłem do wniosku, że dwie rzeczy są najważniejsze, to o czym mówi religia - Dobro, i to o czym mówi nauka - prawda. Jakoś udało mi się życie tak poukładać, żeby było miejsce na jedno i drugie - mówi „Gościowi” ks. prof. Michał Heller, jeden z najwybitniejszych polskich uczonych, jak nazwał ks. Hellera witając go w progach auli ks. Andrzej Michalik, rektor WSD.
O służbie uczonego w Kościele mówił ks. prof. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UP JP II. - Rozumiemy na Wydziale potrzebę poznawania tego świata i uwzględniania go w formacji duchowej i teologicznej ze względu na naszą wiarę i religię. W dorobku ks. prof. Hellera poznawanie tego świata, zajmuje bardzo ważne miejsce, wpisuje się owocnie we współczesne dzieje Kościoła i w bardzo osobiste dzieje formacji duchowej, filozoficznej i teologicznej wielu z nas - mówił ks. Królikowski. Dodał, że krąg uczniów, którzy mieli i mają okazję inspirować się pracą i dziełem ks. Hellera jest bardzo duży.
Najnowszy, dedykowany sobie tom Tarnowskich Studiów Teologicznych ks. Michał Heller odebrał z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Po tym wygłosił okolicznościowy wykład o „Granicach nauki”.
- Świętując swoje 80. urodziny ks. Michał Heller powiedział, że najmniejsza jego zasługą jest to, że ma 80 lat. To prawda, ale z pewnością zasługą Księdza Profesora jest to, w jaki sposób ów czas spożytkował. Historia życia księdza Michała odsłania tak wiele człowieczego piękna, które ujawnia się nie tylko w sprzyjających ku temu warunkach, ale zwłaszcza wtedy, kiedy ciężar życiowych doświadczeń przygniata do ziemi i przesłania błękit nieba - mówił bp Andrzej Jeż.