Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Nie widać nowego Mieszka

Nie widać nowego Mieszka przejdź do galerii

Na wzgórzu Bocheniec koło Brzeska odbyły się obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

 
Młodzież z okolicznych szkół wzięła udział w konkursie na przebranie Mieszka i Dobrawy Grzegorz Brożek /Foto Gość

Samorząd Gminy Brzesko i Powiatu Brzeskiego na Bocheńcu zorganizował imprezę plenerową „Piastowe dziedzictwo”. – Przypominamy stare piastowskie czasy, pokazujemy, jak wyglądała obyczajowość, rzemiosło, życie kilkaset lat temu. Bocheniec jest bardzo szczególnym miejscem, bo był tu niegdyś gród Wiślan, którego pozostałości są do dziś widoczne, choć samo miejsce, żal trochę, jest mało znane – mówi tłumaczy Bogdan Kopeć z MinerwaArt z Gnojnika, który koordynował imprezę.

W ciągu popołudnia ci, którzy przyszli na Bocheniec mogli wziąć udział w konkursie na historyczne stroje, grze terenowej, turnieju łuczniczym, obejrzeć rekonstrukcję chrztu Mieszka, a także wziąć udział w pokazach Dworu Świętosława Grafity, formacji, którą w czasie dużych imprez tworzą Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” i Bractwo świętego Jakuba.

- Fantastycznie, że robimy pokazy historyczne, bo one umożliwiają w atrakcyjny sposób przypominanie historii. Gorzej, że raczej z historii naszego narodu niewiele się uczymy – twierdzi Wojciech Maniak z „Pocztu Bagiennych z Wieżycy”. Grupa rekonstruuje zasadniczo wiek XIII, ale także, jeśli jest potrzeba, sięga po czasy wcześniejsze. – Jednakowoż cały czas jesteśmy w średniowieczu. To co wielu ludzi fascynuje w średniowieczu, to prostota załatwiania spraw. Prostota życia. Proszę wybaczyć przykład. Był złodziej to obcięło się rękę. Z daleka było widać, że kradnie, Był kłamca to obcięli mu ozor. Było wiadomo: musiał nakłamać. Dziś jest humanitarnie, ale powiedzmy sobie szczerze, także wygodnie. Wiele rzeczy uchodzi bezkarnie. Być może, gdybyśmy mieli stare prawo, to po setce podobnych egzekucji współcześni ludzie może by zaczęli się miarkować w swoim zachowaniu. Przodkowie mieli prostotę życia, mieli zasady, mieli klarowny świat wartości - dodaje.

W czasie imprezy prelekcję o chrzcie Mieszka i jego konsekwencjach wygłosił Lucjan Kołodziejski, historyk z Borzęcina. – Mieszko zafundował nam pierwsze wejście do Europy. Teraz mamy drugie. Choć różnie o tym ludzie mówią. Podobnie, jak uważa się, że chrzest był efektem nawrócenia religijnego Mieszka I. Bez względu jednak na tę motywację było to politycznie posunięcie wyjątkowe. Władca piastowski okazał się mądry, sprytny, przenikliwy, który dobro rodu, państwa wiązał z dobrem osobistym. Takich nam dziś polityków niestety brakuje – mówi Kołodziejski. 

« ‹ 1 › »
Piastowskie dziedzictwo na Bocheńcu

WIARA.PL DODANE 15.06.2016

Piastowskie dziedzictwo na Bocheńcu

Na wzgórzu Bocheniec koło Jadownik odbył się piknik historyczny w ​związku z 1050. rocznicą chrztu Polski. Zdjęcia: Grzegorz Brożek /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

gb

|

GOSC.PL

publikacja 15.06.2016 14:00

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI
  • BOCHENIEC
  • JADOWNIKI
  • PIASTOWE DZIEDZICTWO

Polecane w subskrypcji

  • Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
    • Kościół
    • Tomasz Rowiński
    Dlaczego wracają do Kościoła? O chrzcielnym fenomenie w krajach zlaicyzowanego Zachodu
  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Włosi mają jeszcze gorzej… Czterokrotny mistrz świata nie zakwalifikował się na trzeci mundial z rzędu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Włosi mają jeszcze gorzej… Czterokrotny mistrz świata nie zakwalifikował się na trzeci mundial z rzędu
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X