Nowy numer 4/2021 Archiwum

Hiszpania w Bochni przejdź do galerii

W Solnym Grodzie podczas ŚDM zatrzyma się 7 tys. hiszpańskich pielgrzymów. Co najmniej 230 bochnian powita ich w ich ojczystym języku.

Wszystko za sprawą darmowych zajęć z języka hiszpańskiego, w których uczestniczą wolontariusze, pracownicy służby zdrowia, sanepidu, ale nade wszystko osoby, które przyjmą pielgrzymów pod swój dach. W sumie 230 osób.

- Jestem pracownikiem szpitala w Bochni. Gdyby się zdarzyła taka sytuacja, że trzeba będzie pomóc, to chciałbym cokolwiek rozumieć po hiszpańsku. Oczywiście, jeśli to jest w ogóle możliwe po podstawowym kursie - mówi Marcin.

Zajęcia rozpoczęły się 4 maja. Wszyscy zdają sobie sprawę, że w tak krótkim czasie można nauczyć się jedynie podstaw.

- Niektórzy przyjmują po 10–20 osób. Na pewno pielgrzymom będzie bardzo miło, jeśli ktoś z domowników przynajmniej się z nimi przywita, przedstawi resztę rodziny, powie, gdzie jest łazienka, poda login i hasło do internetu. Omawiamy też podstawowe słownictwo związane z jedzeniem - wyjaśnia Małgorzata Gardziel, nauczycielka hiszpańskiego prowadząca kurs.

Zarówno dla niej, jak i kursantów to bardzo intensywny czas. Lekcje odbywają się w 10 grupach, po dwie godziny tygodniowo w każdej. Na zajęcia przychodzą babcie z wnuczkami, matki z córkami, nieraz i całe rodziny.

Hiszpania w Bochni   Joanna Potasz, inicjatorka kursu, a zarazem prezes fundacji "I like!", która prowadzi Gimnazjum Akademickie w Bochni Beata Malec-Suwara /Foto Gość Kurs finansuje rodzina Potaszów z Bochni. - Przyjmujemy 50 osób na dwa domy. To mój tata, który w latach osiemdziesiątych poszedł pieszo słynną pielgrzymką z Krakowa do Rzymu, stwierdził, że musi się wreszcie zrewanżować za tę gościnę, której wtedy po drodze przez 6 tygodni doświadczył - mówi Joanna Potasz, inicjatorka kursu, a zarazem prezes fundacji "I like", która prowadzi Gimnazjum Akademickie w Bochni, gdzie odbywają się lekcje hiszpańskiego w związku z Światowymi Dniami Młodzieży. Sama również uczestniczy w kursie.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego' nr 26/2016, który ukaże się w przyszłą niedzielę.

Z kolei Rejonowe Biuro Światowych Dni Młodzieży w Bochni zaprasza rodziny, które przyjmują pielgrzymów oraz wolontariuszy na "Spotkanie z kulturą Hiszpanii", które odbędzie się 17 czerwca (piątek) o godzinie 18:00 w Oratorium św. Kingi. Szkolenie poprowadzi pani dr Urszula Bukowska z Uniwersytetu Ekonomicznego, a jego celem będzie przedstawienie rodzinom i wolontariuszom kultury i zwyczajów gości, którzy w lipcu tu przyjadą.

Równocześnie biuro ŚDM Bochnia przypomina, że wszyscy, którzy chcieliby jeszcze złożyć deklarację zakwaterowania pielgrzymów, mogą zrobić to do 30 czerwca. Zapraszamy do kontaktu z Rejonowym Biurem ŚDM: biurobochnia.sdm@gmail.com!

Hiszpania w Bochni  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama