Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wspólny świat wartości

28 osób zakończyło naukę na trzysemetralnych podyplomowych studiach z etyki na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

O tym, dlaczego warto studiować etykę mówi ks. dr hab. Marek Kluz, prodziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, a zarazem kierownik Podyplomowych Studiów z Etyki WTST.

Grzegorz Brożek: Prawie 30 osób zakończyło pierwszą edycję studiów z etyki. Bardzo trzeba się napracować, żeby je ukończyć?
Ks. dr hab. Marek Kluz: Nasi studenci w ciągu trzech semestrów musieli włożyć dużo pracy własnej. Pisali prace zaliczeniowe, zdawali egzaminy, których było prawie 30, czyli tyle, ile przedmiotów wykładowych. Zajęcia odbywały się w każdą sobotę roku akademickiego przez 1,5 roku, więc to studia dość intensywne i wymagające, ale dające dużo satysfakcji. Po egzaminach nasi absolwenci otrzymali świadectwo ukończenia studiów z etyki, które uprawnia ich do nauczania tego przedmiotu w szkołach każdego szczebla, także ponadgimnazjalnych.

Czy to znaczy, że studentami etyki byli katecheci czy nauczyciele?
Owszem, większość absolwentów jest nauczycielami, pracuje w szkole, ale nie ma katechetów. Mieliśmy dyrektorów szkół, urzędników państwowych.

Po co im etyka?
Wielu nauczycieli już miało propozycje, by uczyć etyki. Inni, są nauczycielami, więc mają świadomość, że te studia zwiększają ich kompetencje zawodowe, pedagogiczne. Każdemu z absolwentów na pewno pomagają w osobistym rozwoju. To są bardzo wartościowi ludzie, którzy bardzo cenili sobie te studia, i gdziekolwiek przyjdzie im wykorzystać tę wiedzę, którą tu pozyskali, to stanie się to z pożytkiem dla środowiska.

Wspólny świat wartości   Tegoroczni absolwenci podyplomowych studiów z etyki z dziekanem i prodziekanem WTST UP JP II w Krakowie Grzegorz Brożek /Foto Gość Te studia uczą etyki czy moralności chrześcijańskiej?
Etyka jest nauką o moralności. Nie ograniczamy się w czasie toku studiów tylko do moralności chrześcijańskiej, ale pokazujemy jaki ta nauka znajduje wyraz w innych religiach, światopoglądach. Co bardzo ważne, szukaliśmy tego, co jest wspólne wszystkim ludziom, co nas łączy niezależnie od wszystkiego. Zatem podejmujemy próby ukazania piękna człowieka, jego godności, potencjału rozwojowego. Te studia to przekaz wiedzy, intelektualna przygoda, ale także przekaz wartości.

Kiedy rozpocznie się kolejna edycja studiów podyplomowych z etyki?
Do połowy września trwa rekrutacja. Jeżeli zbierzemy grupę studentów to studia ruszą 24 września. Wszelkie szczegóły na ten temat są na naszej stronie wt.diecezja.tarnow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama