W Roku Miłosierdzia oraz na zakończenie Roku Jubileuszowego Ikony Miłości Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tuchowie odbył się koncert Puellae Orantes.
W tuchowskim sanktuarium odbył się szósty z dziesięciu koncertów Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” w ramach cyklu realizowanego w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia oraz z racji 1050. rocznicy chrztu Polski w kościołach jubileuszowych.
- To okazja, aby posłuchać wyjątkowych utworów, bo napisanych tylko dla nas - mówi ks. Władysław Pachota, dyrygent i założyciel chóru. Jak wyjaśnia, Puellae Orantes ma w swoim repertuarze takich wiele. - Zamawiamy zarówno nowe kompozycje utworów, jak i aranżacje, ponieważ w literaturze muzycznej mało jest ambitnego materiału na chór jednorodny - zauważa dyrygent.
Koncert w wykonaniu Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”, podczas którego można było usłyszeć takie utwory jak Magnificat czy Gloria, w Tuchowie odbył się w jeszcze innym kontekście. Związany był ściśle z zakończeniem Roku Jubileuszowego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, tzw. Ikony Miłości.
- Został on ustanowiony w 150. rocznicę przekazania przez papieża redemptorystom obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy z przesłaniem, aby uczynili go znanym w całym świecie - wyjaśnia o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium.
O. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium, już dziś zaprasza na Wielki Odpust Tuchowski. Beata Malec-Suwara /Foto Gość 27 czerwca obchodzony jest jako dzień poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Natomiast 1 lipca w tuchowskim sanktuarium rozpocznie się dziesięciodniowy odpust. - Dlatego też koncert Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” to także piękne wprowadzenie w obchody Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2016. Tradycyjnie w tym czasie przybywają do Tuchowa rzesze ludzi - mówi o. Augustowski.
Jak zauważa kustosz, odradza się inicjatywa pieszych pielgrzymek do sanktuarium. - Rok temu do Matki Bożej Tuchowskiej przybyli pieszo pielgrzymi z Zakliczyna. W tym roku obiecano, że też przybędą - dodaje.
Tegoroczną nowością Wielkiego Odpustu Tuchowskiego jest spotkanie Grup Modlitewnych św. o. Pio, które rozpocznie się w sanktuarium w poniedziałek 4 lipca o godz. 15. - W tym roku razem z ludźmi posiadającymi pracę, także za granicą, oraz tymi, którzy jej nie mają, zapraszamy do Tuchowa w niedzielę 10 lipca na sumę odpustową przedsiębiorców i pracodawców. Przewodniczył jej będzie bp Wiesław Lechowicz - mówi o. Augustowski.
Wielki Odpust Tuchowski to najważniejsza uroczystość w życiu tuchowskiej parafii oo. redemptorystów. W tym czasie przybywa do Tuchowa nawet i 150 tysięcy pielgrzymów, a codziennie w konfesjonałach zasiada kilkudziesięciu kapłanów.
Program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego: