Nowy numer 2/2021 Archiwum

Życia nie można zmarnować

Film przedstawiający historię zamordowanego w Peru o. Zbigniewa Strzałkowskiego otrzymał "Watykańskiego Oskara".

W tym roku o prestiżową nagrodę nazywaną „Watykańskim Oscarem” rywalizowało ponad 1000 filmów z całego świata. Po raz pierwszy w historii tę prestiżową nagrodę otrzymał film z Polski.

Nagrodzony dokument pt. "Życia nie można zmarnować" został zrealizowany przez ekipę Telewizji Polskiej w peruwiańskich Andach i w Polsce. Jego reżyserem jest Krzysztof Tadej. To filmowa opowieść o dwóch polskich zakonnikach zamordowanych w Peru w 1991 r.

Misjonarze o. Michał Tomaszek i pochodzący z podtarnowskiej Zawady o. Zbigniew Strzałkowski zostali brutalnie zamordowani przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak” (Sendero Luminoso). W chwili śmierci mieli niewiele ponad trzydzieści lat. Polscy kapłani zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r.

Podczas uroczystej gali w Palazzo della Cancelleria fragmenty filmu zrealizowanego dla Redakcji Audycji Katolickich Telewizji Polskiej oglądało ponad 80 wybitnych osobistości świata filmu i hierarchowie Stolicy Apostolskiej. Dzień wcześniej specjalny pokaz filmu odbył się w słynnym XVI-wiecznym Palazzo Cardinal Cesi w pobliżu Watykanu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile dictu”, który nazywany jest "Watykańskim Oskarem", odbywa się do patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. To jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama