Nowy numer 42/2019 Archiwum

To nie zdarza się codziennie

W niewielkiej Brzozówce, wsi niedaleko Tarnowa, słychać oprócz ojczystego język słowacki, włoski, angielski i hiszpański.

- Do naszej parafii na czas Światowych Dni Młodzieży przyjechali klerycy z włoskiego seminarium z rektorem, który pochodzi z Argentyny. Klerycy są z Chile, Meksyku i Filipin. Poza tym gościmy 12 Słowaków - mówi Paulina Wątroba z Borzozówki.

- Cieszymy się bardzo. Dzięki nim dużo się dzieje - dodaje Monika Kozioł. Celebracje Mszy św. odprawiane są po polsku, włosku, słowacku, czasem też po angielsku i hiszpańsku.

Parafię w Brzozówce od 20 lat prowadzą księża ze Zgromadzenia Synów Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

- Nasi goście, klerycy i rektor z naszego jedynego internacjonalnego seminarium w Rzymie, sporo wiedzieli już o Polsce, ponieważ mówiliśmy im o niej. Są zauroczeni nawet architekturą, zwyczajnymi domkami, kościołami, no i ludźmi, szczególnie ich pobożnością - mówi o. Rajmund SNMN, Litwin posługujący w Brzozówce.

Windylle z Filipin przyznaje, że to wspaniałe uczcie być w Polsce, uczestniczyć w tych dniach i poznać miejscowych ludzi. - Tutaj ludzie są szczęśliwi, inaczej niż na całym świecie. Są prości, ale zadowoleni - dodaje Windylle.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL