GN 2/2021 Archiwum

Zmarł arcybiskup prawosławny pochodzący z Florynki

Śp. abp Adam był ordynariuszem diecezji przemysko-nowosądeckiej.

Arcybiskup Adam (świeckie imię Aleksander Dubec) zmarł 24 lipca br. w godzinach popołudniowych - jak podaje portal orthodox.pl. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 lipca w Sanoku o godz. 9. Przewodniczyć im będzie prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

Śp. arcybiskup Adam urodził się w łemkowskiej wówczas wsi Florynka w 1926 roku. Jego rodzice Wasyl Dubec i Maria z Worhaczów byli rolnikami. Do 1960 uczęszczał do Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, cztery lata później ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną, broniąc pracę magisterską poświęconą początkom chrześcijaństwa w Polsce.

Święcenia kapłańskie przyjął 30 stycznia 1965 roku. Początkowo służył w parafiach w Wysowej-Zdroju i Kalnikowie. W 1966 objął funkcję proboszcza cerkwi w Sanoku i dziekana dekanatu sanockiego.

30 stycznia 1983 roku za zgodą Urzędu ds. Wyznań odbył chirotonię biskupią, przyjmując imię Adam. Do 22 września 1983 roku był wikariuszem diecezji warszawsko-bielskiej (z tytułem biskupa lubelskiego), a następnie objął przewodnictwo nowo utworzonej diecezji przemysko-nowosądeckiej z siedzibą w Sanoku. 30 października 1983 roku został intronizowany. W 1996 podniesiony do godności arcybiskupiej.

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama