Już 17 sierpnia z Tarnowa na Jasną Górę wyruszą pielgrzymi. Jest jeszcze czas, by się zapisać.
Tegoroczna 34 już Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę przebiegać będzie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
– Nawiązujemy do Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży. Jak powiedział papież Franciszek w Brzegach, Światowe Dni nie kończą się, one muszą trwać. Nasza pielgrzymka chce być kontynuacją ŚDM. Będziemy za te dni dziękować i jeszcze raz przypominać sobie przesłanie papieża Franciszka – mówi dyrektor PPT ks. Zbigniew Szostak.
Pielgrzymom będzie towarzyszyła kopia krzyża ŚDM, a także obraz Pana Jezusa Miłosiernego w skali 1:1.
Symbolem będzie również balsam miłosierdzia z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, którym pielgrzymi będą namaszczani podczas spotkań apelowych. – Każdego dnia podczas modlitwy apelowej inna część ciała będzie namaszczana, więc oczy, uszy, ręce, stopy, dłonie – wyjaśnia ks. Roman Majoch, koordynator ds. ruchu na trasie pielgrzymki.
– Materiały formacyjne zostały przygotowane przez trzech autorów. Pierwszym jest bp. Grzegorz Ryś, który podarował nam książkę „Skandal miłosierdzia”. Jego rozważania będziemy wykorzystywać podczas codziennych konferencji. Drugim autorem jest ks. Stanisław Kołodziej, który jako przewodnik grupy 11 przygotował materiały formacyjne do wykorzystania w czasie drogi. Trzecim autorem materiałów jest misjonarz miłosierdzia ks. Michał Dąbrówka, który będzie rekolekcjonistą tegorocznej pielgrzymki – dodaje ks. Szostak.
Pielgrzymi przejdą w tym roku przez dwie Bramy Miłosierdzia, w tarnowskiej katedrze i na Jasnej Górze.
– Chcemy w czasie pielgrzymki wrócić do radości, entuzjazmu z czasu Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy wszystkich, którzy obserwowali ŚDM z kanapy, przed telewizorami, aby z tej kanapy zeszli i dali się porwać przygodzie pielgrzymowania – zaprasza ks. Szostak.
Podczas pielgrzymki, w Zabawie, dwie pary narzeczonych udzieli sobie sakramentu małżeństwa. Gościem czwartego dnia pielgrzymowania będzie bp Jan Piotrowski z Kielc.
– Będzie czas na spotkanie ze świadkami wiary. Zaprosiliśmy też wodzirejów, żeby wielbić Pana Boga także tańcem – mówi dyrektor PPT.
Pielgrzymi będą również mieli okazję wypełnić uczynek miłosierdzia wspierając ofiarami zdolną młodzież korzystającą ze stypendiów Fundacji Abp. Jerzego Ablewicza, studentów oraz chorych i niepełnosprawnych.
Trasa pielgrzymki nie zmienia się w stosunku do ubiegłego roku. – Polepszyła się za to jakość dróg – śmieje się ks. Roman Majoch.
Do pątników idących na Jasną Górę mogą, jak co roku, dołączyć tak zwani pielgrzymi duchowi. – Z samej Bochni zapisało się już 365 osób na taką formę pielgrzymowania – podkreśla ks. Majoch. Zapisy na zwyczajne i duchowe pielgrzymowanie są możliwe u księży przewodników poszczególnych grup.
Pielgrzymka będzie relacjonowana przez media diecezjalne: "Gościa Tarnowskiego" oraz radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.